« Tagasi

Põltsamaal tähistati lipupäeva

Raivo Feldmann  Vali Uudised(2012), 6. juuni, nr. 42, lk. 4.

Et esimene sinimustvalge lipp õmmeldi Põltsamaal, siis on ka lipupäeva Põltsamaal tähistamine väga oluline. Sinimustvalge lipu, mis on teatavasti Eesti lipp, ümmargusi aastapäevi tähistatakse Põltsamaal suurejooneliselt. Muudel aegadel korraldatakse aga lipupäeva tähistamise üritusi põhiliselt Põltsamaa ühisgümnaasiumi õpilastele.

Sellel aastal algas Lipupäeva tähistamine Põltsamaa ühisgümnaasiumi Lille tänava koolimaja aulas Põltsamaa muuseumi direktrissi Rutt Tänava ettekandega Eesti lipu ajaloost. Seejärel suundusid viiendate klasside õpilas- test moodustatud kuus gruppi (igas grupis 10-11 õpilast) linna peale ringreisile. Linnas organiseeriti kuus töötuba, kus igal grupil tuli kas midagi oma kätega teha või siis midagi olulist selgeks õppida. Pärast koguneti endise Põltsamaa kihelkonnakooli hoone juurde, kus õpilastel tuli vastata sini-must-valget lippu ja Põltsamaad puudutavatele küsimustele. Teatavasti õmbles esimese sinimustvalge lipu, mis hiljem Otepää kirikla saalis Eesti Üliõpilaste Seltsi lipuks õnnistati, Põltsamaa kihelkonnakooli koolmeistri Gustav Beermanni tütar Emilie Beermann. Sinimustvalge lipu õnnistamise tseremoonial 4. juunil 1884. aastal ütles Heinrich Rosenthal muuhulgas: "Olgu Eestimaa täis kuradeid, meie lippu nad ei võida."

Ühisgümnaasiumi viiendate klasside õpilastest moodustatud grupid käisid läbi töö- ja õpitubadest, mis olid noortekeskuses, raamatukogus, muusikakoolis, muuseumis, kirikus ja käsiteokojas. Noortekeskuses tehti liputeemalisi magneteid, raamatukogus vaadati "Tuulepealse maa" katkendit ja vastati küsimustele, muusikakoolis õpiti selgeks Eesti lipu laul, muuseumis loeti kokku peidetud lipumotiivid ja lahendati ristsõna, kiriku tornist imetleti kaunist vaadet ja kuulati kirikutorni saamise lugu, vaadati mitu kirikut on tornist näha, saadi teada, kui kõrgel parasjagu ollakse, jne ning käsiteokojas õmbles iga grupp Katre ja Kersti juhendamisel vanade õmblusmasinatega valmis vähemalt kaks lippu, mida oli pärast hea lehvitada. "Igas kohas oli korraga ainult üks grupp. Samas käisid igast kohast läbi kõik kuus gruppi," selgitas linna haridus- ja kultuurinõunik Janne Karu.

"Viiendad klassid valisime seetõttu, et veel vana programmi järgi õpiti sinimustvalge lipuga seonduvat viiendas klassis. Lipupäeva üritustega kinnistarne õpitut. Loodame, et kõigile sai selgeks, kuidas on Põltsamaa sinimustvalge lipu sünniga seotud," usub ühisgümnaasiumi õppealajuhataja Riina Valdmets. See ongi peamiseks põhjuseks, miks lipupäeva üritusi korraldatakse järjepidevalt igal aastal just viiendate klasside õpilastele. Uus õppekava on küll veidi teisiti üles ehitatud, kuid Põltsamaa ühisgümnaasiumis peetakse kodukoha ajalugu kõigele vaatamata edaspidigi tähtsaks. Järjepidevus on oluline. Kui igal aastal saavad viiendad klassid põhjalikuma ülevaate sinimustvalge lipu sünniga seonduvast, siis on loota, et need teadmised on ka täiskasvanuna meeles.

Mõte korraldada lipupäeval üritus just koolilastele tärkas aasta tagasi Janne Karul. Ühisgümnaasiumi õppealajuhatajale Riina Valdmetsale idee meeldis. Edasi tuli juba läbi rääkida asutuste ja organisatsioonidega, kes olid ja on ka tulevikus lipupäeva tähistamisega otseselt seotud. "Kooli poolt oleme me Jannele ja kõigile asutustele, kes toreda ettevõtmisega kaasa tulid, väga tänulikud," märkis Riina Valdmets. "Kõik teevad oma asja suure rõõmuga. Minuni ei ole seni negatiivset tagasisidet jõudnud. Tegemist ei ole võistlusega, vaid teadmistepõhise ettevõtmisega," selgitas J anne Karu.

Lipupäeva suurem tähistamine algas Põltsamaal siis, kui sinimustvalge lipp sai 125-aastaseks. Janne Karu arvab praegu, et lipupäeva Põltsamaal tähistamisega jääbki nii, et juubeliaastal korraldatakse midagi suurejoonelist, kuid muudel aastatel arvatavasti piirdutaksegi selliste ettevõtmistega, nagu kaks viimast aastat on olnud. Endise Põltsamaa kihelkonnakooli juurde kogunenud lastel ei paistnud lipupäeva taolise tähistamise vastu midagi olevat. Oldi rõõmsameelsed ja konkreetsete teadmistega. Vapralt lauldi ka muusikakoolis selgeks õpitud lipulaulu. Lastele loodetavasti oluline lipupäeva tähistamine korraldati Põltsamaa linnavalitsuse ja Põltsamaa ühisgümnaasiumi koostöös.