Marje Ernitsa maalid loovad raamatukogus meeleolu

Helve Tamm  Vali Uudised (2012) 11. mai, nr. 35, lk. 5.

Põltsamaal raamatukogus välja pandud kirjaniku, luuletaja ja kunstniku Marje Ernitsa maalid ja joonistused on praegu küllaltki jahedas kevades tõeliselt meeleolukad värvilaigud.

Ikka ja alati leiab Jõgeva maakonna keskraamatukogu saalist Põltsamaal lahedaid väljapanekuid ning kohtumisi huvitavate inimestega. Seegi kord on saali seintel rippumas mitmed meeleolu paitavaid pilte, mille autoriks Marje Ernits. Tuleb möönda, et suur Looja on

inimloojat kohe mitme andega õnnistanud. Ta kirjutab, luuletab ja lisaks veel maalib ning joonistab. Ja teeb kõiki neid asju võrratult.

Tema tööde näitus võtab saali astujat vastu rõõmsalt, nagu läbi päikese naeratades. Värvid on selged, kirkad ja emotsionaalsed. Nende keskel olles hakkab nii kerge ja hea ning isegi kui su

tuju polegi olnud just kõige säravam, siis Marje Ernitsa maale vaadates tõusevad suunurgad vägisi ülespoole ja silmad löövad särama.

Eriti vahvad on tema õlimaalid "Meil aiaäärne ... " ja "Sirelite aeg". Mõlemaid maale ümbritsevad riidest ja pitsist ehitatud raamid, mis tõstavad pildid esile ja täiendavad neid oma maheduse ja armsusega. Ka segatehnikas tööd "KOS SA OLÕT?" I ja II, on pastellide ja pliiatsi- joonistuste kõrval omaette märkimisväärsed.

Tegelikult võib väljapaneku kohta öelda, et see on kokkuvõte Marje Ernitsa erinevatest külgedest. Igal juhul on mulje nagu oleks kõiki tehnikaid teinud erinevad inimesed. Ometi, iga pildiseeria eraldi jääb justkui üksikuks-poolikuks, aga nadkõik koos on põnev ja kirju isiksus. Marje Ernits ongi selline põnev, tabamatu ja samas lähedalseisev kunstnik. Iseendast ja oma loomingust käis ta põltsamaalastele rääkimas viimatisel raamatukogu salongiõhtul.

Sündinud on ta Tartus 1948. aastal. Kasvas Kurista metsamajandis metsamehe perekonnas. Õppis Tartu riiklikus ülikoolis ajalooteaduskonnas ja hiljem Tartu kunstikoolis, mille lõpetas 1972. aastal. Tema põhiliseks loominguks on õli-, akvarell- ja pastellmaalid ning nendega on ta esinenud nii kodumaal Eestis kui ka väljapool piire. Alates 1984. aastast on avaldatud ka tema luuletusi.

Marje Ernitsat on nimetatud Eesti produktiivsemaks kirjanikuks ja nais- Kaugveriks.