Raamatukogus on käima läinud õppepäevad
Helve Tamm Vali Uudised(2011), 7. okt, nr. 78, lk. 6.
Seoses täiskasvanud õppija nädalaga (TÕN) ja peatselt saabuvate raamatukogupäevadega on Jõgeva maakonna keskraamatukogus alustatud e-raamatukogu programmi RIKSWEB õpetamist kõikidele, kes asja vastu huvi tunnevad.
Jõgeva maakonna keskraamatukogu direktor Rutt Rimmel rääkis, et Jõgeva maakond ja keskraamatukogu andsid koostöös välja voldiku "E-raamatukogu sinu arvutis", mis tutvustab meie maakonna raamatuid, kõiki neid, mis on arvutis.
"Tähendab, et see pole tegelikult otseselt raamatukogu, vaid ikkagi e-kataloog. Voldik tutvustab seda, kuidas seda kataloogi kasutada. Siin on kõik sammhaaval selgitatud ja õpetatud, mis programm RIKSWEB siis on ja kuidas seal tegutseda. Kirjas on kõik, mida arvuti selles programmis võimaldab teha nii oma kodus, töökohas või kus tahes, kus arvuti on. Kataloog toimib meil maakondlikul tasemel juba 2006-2007. aastast. Paljud inimesed on õppinud seda kasutama ja paljud seda ka edukalt teevad aga ikkagi väga paljud ei tea sellist võimalust või pole osanud kõiki võimalusi ära kasutada, seepärast tegimegi sellise voldiku. Sellega kaasneb väike koolitus. Raamatukogud teevad nii individuaal- kui ka grupikoolitust. Gruppide all on siin valdavalt mõeldud kooliklasse. Inimesed, kes soovivad, võivad pöörduda julgelt meie töötajate poole ning nemad näitavad igaühele individuaalselt arvuti taga, kuidas programmi kasutada. Voldiku võivad saada kõik, kes seda tahavad ja kohe antakse see kaasa uutele lugejatele, selgitas Rimmel. Selleks, et oma kodus või mujal kõnealusesse programmi sisse pääseda, tuleb raamatukogust küsida enda jaoks salasõna.
Rimmeli sõnul on nimetatud koolitus sel aastal Jõgevamaal nii TÕN-i kui ka raamatukogu päevade põhiürituste sari.
Ta rõhutas, et e-raamatukogu pole küll päris raamatukogu, vaid tegelikult kataloog, mida võrdsustatakse Euroopas päris raamatukoguga. Kui tehakse raamatukogude külastuste statistikat, siis seda arvu võetaksegi ennekõike e- raamatukogust.
''Raamatukogu külastuseks loetakse isegi seda, kui inimene käib meie koduleheküljel. E-kataloog on iseenesest vaid üks osa. RIKSWEB-is saab endale raamatu reserveerida ning tulla sellele ise järele raamatukogusse. Aga näiteks kui siin raamatukogus pole mingit raamatut, siis annab seda mujalt siia tellida. Võib muidugi ka ise teise kogusse trükisele järele minna, kuid meil on siin ka selline teenus, et korra kuus sõidame risti-rästi mööda maakonna raamatukogusid ja viime raamatuid igale poole. RIKSWEB- i kaudu saab teada, kus fondis soovitu on ja kas see on riiulis olemas või on hetkel välja laenutatud, andis Rimmel teada. Igal juhul tasub kõne all olevale koolitusele minna, sest tänu RIKSWEB-i programmile on lugejal avaramad võimalused.
Peaspetsialist Siiri Õunap märkis juurde, et RIKSWEB on sisuliselt teine samm raamatukogude elektroniseerimise teel. Esimene samm oli kogude kandmine arvutisse.
"Nüüd on käes järgmine etapp, kus hakkame sissekantud kogusid lugejatele kättesaadavaks tegema ja õpetame selleks lugejaid programmi kasutama," nentis Õunap.
Nagu Rutt Rimmel tõdes, võib meid kaugemas tulevikus ees oodata täielik üleminek e- raamatutele. Paberile trükitud raamatud võivad selle juures muutuda luksuskaubaks.
"Aga kes seda oskab praegu täpselt öelda, kas kõik nii läheb või mitte, sest praegu pole veel teada, kui pikk eluiga üldse e-raamatutel on ning kuidas neid laenutada saab jne. Ei, raamatukogud koos siinsete töötajatega ei kao nii pea kuskile," rahustas direktor südamesse kükitanud muret raamatukogude pärast. On ju raamatukogud koos sealsete töötajatega igale kohale vaimseks keskuseks. Kui neid enam pole ja kõik on elektrooniline, on vaimne kahju korvamatu.
Kuna tänapäeval noored peaaegu juba sünnivad arvutihiir pihus, pole neile elektroonilistes avarustes surfamine mingi probleem. Vanemal põlvkonnal võtab uute vahenditega kohanemine natuke aega. Selleks korraldatakse üle Eesti TÕN-i raames raamatukogudes e-õppe päev ''Vanaema õunapuu otsas". Vanaemadele, vanaisadele ja teistele kuldses eas inimestele korraldatakse 12. oktoobril raamatukogu saalides interneti vahendusel otseülekanne loengutest ja muust huvitavast. Näiteks kuuleb Tõnu Otsa loengut teemal "Gerogoogika - kolme põlvkonna koostööpsühholoogia ja elukestev õpe" ning Asta Põld ma võtab sõna teemal "Rahvastiku vananemine ja selle mõju ühiskonnale". Oma mõtteid jagab ka Reet Linna, õnne vaIemist räägib Karmel Tall ja toimub meelelahutuslik mäng "E-ga edasi!". Põltsamaa piirkonna inimesed saavad üritusest osa siinse raamatukogu näitusesaalis.