« Tagasi

Raamatukogudes on uusi väljapanekuid ja raamatuid

Helve Tamm  Vali Uudised(2011), 11. mai, nr. 36, lk. 5.

Kuigi ettevõtmised on raamatukogus selleks kevadeks otsa saanud, võib seal see-eest, nagu ikka, kõikvõimalikke huvitavaid näitusi uudistada. Nii seegi kord, kus vaatamist ja nähtu üle mõtisklemist jagub Jõgeva maakonna keskraamatukogus ja ka Põltsamaa vallaraamatukogudes.

Näitused ei peagi olema tegelikult suured, kuid oluline on anda neis edasi vajalik sõnum, mis mingilgi moel liigutab inimeste mõtlemist. Tuleb tunnistada, et raamatukogudes leidub taolisi väljapanekuid piisavalt. Näiteks Põltsamaal Jõgeva maakonna keskraamatukogus on praegu üleval huvitav laste tööde näitus "Ei millestki midagi", kus on põhirõhk asetatud asjade ja materjalide taaskasutusele ehk siis keskkonnasõbralikkusele. Näitusele on oma töid andnud Põltsamaa valla koolid.

Raamatukogutöötajate sõnul on väljapanek lastele väga meeldinud ning huviga tullakse teiste tehtut vaatama.

Täiskasvanute laenutusosakonnas saab näha väikest raamatututvustust "Meie koduaed", mis vastavalt aastaajale on täiesti asjakohane teema. Siin piirkonnas on suur hulk inimesi, kes hoolitsevad, kujundavad ja ehk alles rajavad oma koduaeda ning neile on igati teretulnud uued ideed ja mõtted. Näitusega saab tutvuda kuni 21. maini.

Raamatukogu teenindusosakonna juhataja Sirje Undusk tutvustas, et tegelikult on neil aiakujundusest ja üldse aiandusega seotud teemal tõeliselt suur hulk kirjandust. Kellel vähegi soovi, saavad seda küsida. Tutvustav väljapanek annab siinjuures tõuke mõtete liikumiseks ja ideede sünniks.

Lugemissaalis täidab üht riiulit kuni 16. maini avatud mälestusväljapanek "Jakob Tamm 150". Näitus sarjast "Silmapaistvaid isikuid Jõgevamaalt" räägib seekord Adaveres ja Eesti Aleksandrikoolis õpetajana töötanud kirjamehest Jakob Tamme elust ja loomingust. Kirjamehe tegemistest ja eluloost on sisukas väljapanek samuti Põltsamaa vallaraamatukogus Adaveres.

Adaveres on peale eelnimetatu välja pandud ka kirjanduslik mininäitus "Aedniku kevad" ja kalastajatele suunatud teavikute väljapanek "Kivi kotti!"

Teisedki Põltsamaa valla- raamatukogud esinevad huvitavate näitustega. Näiteks Eskus on muinsuskaitsekuule pühendatud väljapanek "Ajast aega", Lustiveres aga kirjandusväljapanek kevadisest metsast ja aiast nimega "Lehekuu aias ja metsas" ning sarjast "Lastekirjanduse tähtpäevi 2011" raamatunäitus "85 aastat Ira Lemberi sünnist".

On selge, et ilusad ja soojad ilmad ei lase toas istuda ega ninapidi raamatutes olla, kuid siiski tasub raamatukogudest veel aeg-ajalt läbi käia. Sirje Unduski väitel on äsja juurde tulnud uusi ja põnevaid raamatuid, mille lugemiseks ehk ka õuetööde vahele aega leiab. Tema sõnul on raamatukogus sel kevadel suuremad üritused küll ära lõppenud, kuid uusi näitusi on oodata ikka. Sisutihedam ürituste aeg saab uue hoo sisse taas sügisel.