« Tagasi

Raamatukogus on rahanäitus

Helve Tamm  Vali Uudised(2011), 7. jaanuar, nr. 2, lk.6.

Jõgeva maakonna keskraamatukogus Põltsamaal on alates kolmapäeva st üleval näitus rahadest, mida Eesti riigis või maa-alal on kunagi maksevahendina kasutatud. Väljapanek on küll väike, kuid viib nostalgilises võtmes möödunud aegu meenutama ning paneb ilmaelu pideva muutlikkuse üle ikka ja taas üllatunult pead vangutama.

Raamatukogu laenutuse osakonnas, sissepääsust kohe paremat kätt, on stend vastava informatsiooniga ning riiulil rahateemalised raamatud ja väike väljapanek neist rahadest, mida viimaste aastakümnete jooksul oleme Eestis kasutanud või vähemalt käes hoidnud. Kindlasti on enamik meist juba unustanud, kui väikesed olid tegelikult Vene rublad ning millised need üldse välja nägid. Kõrvutades praegu Vene 500-rublast, Eesti 500-kroonist ja 500-eurost on kupüüri suurus tõesti kogukamaks läinud. Ja mitte ainult rahatähe paber pole suuremate mõõtmetega, vaid kaalukamaks on kasvanud ka raha sisuline väärtus. Niisiis, vaadatuna rahasid kas või selle mõtlemise nurga alt, saame öelda, et Eesti on liikunud tõesti pidevalt tõusu poole.

Välja pandud raamatutest saab aga teada, milliseid rahasid meie maa-alal on üldse kunagi kasutatud või siit läbi käinud. Igal juhul materjal on huvitav ning võib pakkuda nii mõnelegi täiesti uut informatsiooni või värskendada juba unustatud teavet. Näitust on hariv ja vahva vaadata nii suurtel kui väikestel.

Näituse materjal on raamatukogu töötajate erakogudest ehk rahakottidest ning raamatukogu varamust.