« Tagasi

Raamatukogu kutsub Saksamaad uudistama

Helve Tamm  Vali Uudised(2011) 9. detsember, nr. 96, lk. 5.

Möödunud nädala neljapäeval pandi Põltsamaal raamatukogus üles näitus "Killuke kunsti Saksamaa linnapildis", mis on kaunis ülevaade tänavusest raamatukogutöötajate reisist Kesk- ja Lõuna- Saksamaale.

Kuni detsembrikuu lõpuni võtab raamatukogu saalis külastajat vastu kolm seinatäit võrratuid fotovaateid lossidele, purskkaevudele ning majadetailidele. Jäädvustatud paigad ja kunstifragmendid on sedavõrd lummavad, et unustadki ennast vaatama. Ja mõtlema ning ette kujutama, mis tunne endal oleks pildile plõksitud kohas olla.

Reisi eestvedaja, Jõgeva maakonna keskraamatukogu direktor Rutt Rimmel rääkis näitust tutvustades, et raamatukogutöötajatel on juba mitu aastat tavaks teha aastas koos paar reisi. Üks kuskil Eestis ning teine välismaal. Sel aastal käidi Kesk- ja Lõuna- Saksamaal ehk siis Berliinist n-ö allpool.

"Käisime kõikides kultuuriga seotud linnades. Külastasime mitmeid losse ja teisi põnevaid kohti ning muidugi ka sealseid raamatukogusid. Näituse teema "kunst" kujunes välja siis, kui sai kõikide fotosid vaadatud. Ja pilte oli tõesti palju! Nii tekkiski mõte keskenduda kunstilisele poolele, näiteks majade põnevatele detailidele, maalitud majale Nürnbergis, erisugustele purskkaevudele jne. Tegelikult on igal detailil ja lossil ka oma lugu taga. See on omamoodi sarjast "Mida raamatukogutöötaja reisil märkab". Kui Ahvenamaal käisime, siis sai pildistamisel keskendutud enamasti loodusele ning sellest sündiski rohkem loodusest rääkiv näitus. Nüüd on rõhk linnapildil," selgitas Rimmel.

Valitud fotod on viielt inimeselt. Nimeliselt pole neid aga esitatud, sest paljudel teistelgi oli sarnaseid fotosid ning kedagi eraldi välja tõsta pole Rimmeli arvates õige. Selle asemel on öeldud, kus pilt on kaamerasse haaratud. Ja see on tõesti huvitav.

Kokku käis Saksamaal reisimas 44 inimest. Tuleval aastal ootab ees sõit Taani.

Näitus jääb vaatamiseks üles 29. detsembrini.