« Tagasi

Raamatukogus leiab iga tähtkuju endale ingli

Helve Tamm  Vali Uudised(2011), 8.aprill, nr. 28, lk. 3.

Põltsamaal pandi raamatukogus teisipäeval üles kunstniku ja luuletaja Silvia Kelle pastellmaalide näitus "Sodiaagi inglid", kus iga pilt jutustab tähemärkidest kui inglitest, näitab kujundite taga peidus olevat kosmilist sõnumit ning avab ukse täiesti uude inimeseks olemise maailma.

Ülespandud maalid võtavad esialgu sõnatuks. Ja seda mitte rohke sümboolika, vaid äärmiselt kauni ja peene joone tõttu. Samas, kui ükskõik millist teist maali vaadates võib oma tunnetes kujutatult kuskile kaugemale liikuda või jätab ositi lahtine paberipind võimaluse oma fantaasias sinna uusijooni tõmmata, siis Kelle piltide puhul on kõik sedavõrd paigas ja tasakaalus, et mõjuvad lõplikena. Nagu kindel ja konkreetne sõna "ei", mis vastuvaidlemist ei salli ega kasutatud karmi tooni tõttu võimaldagi. Siiski pole taoline lõplikkus ja absoluutsus häiriv või eemalepeletav. Pigem mõjub ta selge teadmisena millestki, mis on, isegi siis, kui me seda ei mõista või ei näe. See on kunstniku maagiline omapära - anda oma loomingu kaudu edasi mitte ainult emotsioone või elamusi, nagu oleme harjunud kunsti puhul nägema, vaid sügavaid teadmisi. See on anne, mis antud vähestele.

"Sodiaagi inglite" juures üllatab veel, et neis olev teave on küll lakooniline, kuid see-eest äärmiselt täpne, otse tuuma tabav. Kui oled enda- või tuttava-lähedase tähtkuju inglipilti uurinud ning sealt sõnumi vastu võtnud, avastad, et oled hakanud teisi inimesi täiesti uue pilguga vaatama. Ja neid just nimet sügavamalt mõistes ning aru saades, miks nad elavad nii, nagu elavad, või teevad asju nii, nagu teevad. Silvia Kelle loodud inglid jutustavad meie igaühe olulisusest siin maa peal, sest meil kõigil on kõrgem ülesanne ja missioon. Kui seda mõista, kaovad ära ka mõttetud hirmud rahaja muude maiste asjade pärast. Need muutuvad taevase eesmärgi kõrval tähtsusetuteks.

Maali- ja nahakunsti õppinud Silvia Kelle ise ennast maagiliste võimetega inimeseks ei pea, kuid tunneb Eestis kõiki vähegi asjalikke astrolooge ja maagiamaailmaga tegelejaid ja on ise Eestis üks väga vähestest (kui lausa mitte ainus) amuleti-talismanimeisteritest. Kõik naha st talismanid teeb ta konkreetsetele persoonidele ning loeb neile kaitseloitsud peale. Ja neid ei tee ta sugugi kõigile, sest õelad ja tigedad inimesed tema sõnul talismane ei vaja. Vääritute hulka kuuluvaid inimesi on siiani tema juurde sattunud kolm, ta on nad ühel hetkel läbi näinud ja jätnud seetõttu neile talismanid tegemata ja andmata.

"Olen sündinud tiigri aastal ja Veevalaja tähtkujus, Tartu linnas ja pole enam väga noor," tutvustas ennast Kelle. Enda kohta ütles ta veel, et tema põhiteemaks on märgid, sümbolid, mütoloogiline maailm ja kõik varjatut keelt rääkiv. Olgu need siis etnograafias või täheteaduses. Oma teavet ja sõnumit annab ta loomingus edasi just sel moel.

"Sümbolid, märgid, nende seletamine ja lahtimõtestamine ja ka nende kasutamine. Kõik see. Seetõttu kutsuvad ka kõik käsitööringid mind enda juurde koos näitusega loengut pidama. Olen üle Eesti igal pool käinud, kuid siia polnud veel jõudnud," rääkis kunstnik.

Ja tõesti, tema näitusi pole enne Põltsamaal olnud. Seega on "Sodiaagi inglid" avalöök tema teistelegi väljapanekutele Liivimaa pealinnas. Näiteks ootab oma järjekorda näitus tema nahkehistöödest (vaibad, pildid ja ehted). Samas on tal minevikus Põltsamaaga seos küll.

"Põltsamaad ma teadsin, sest sõja ajal olin siin sõjapaos. Siis, kui venelased tulid. Põgenesime Põltsamaale ja siit siis edasi Pisisaarde algkooli. Seal olime siis kauem," valgustas ta olukorda.

Kui peatuda aga tema loomingu tehnilisel poolel, siis maalib ta praegu ainult kriitpastelli. See annab suured võimalused panna paberile kujundeid ja sõnumeid just sel moel, nagu ta vaimusilmas ette näeb. Kelle tunnistas, et loomulikult oskab ta ka maalida õli- ja akvarelliga, kuid pastell oli, on ja jääb südamelähedasemaks vahendiks.

"Akvarelle teen põhiliselt meremaastikke ja ka muidu maastikke. Kriitpastell on õrn ja väga raske tehnika. Pilt peab olema kindlasti klaasi all. Isegi raamida on neid raske ning selle töö peale ei saa igaüht usaldada. Ja seetõttu ei taha ma neid ka palju ringi transportida. Kriit pudeneb ära. See näitus siin on eelnevalt olnud vaid Tallinnas ja Avinurmes. Nüüd Põltsamaal. Need maalid on suhteliselt uued ega olegi rohkematesse kohtadesse jõudnud," selgitas ta.

"Sodiaagi inglid" pole sugugi kunstniku esimene katsetus tähemärkide teemal, sest ka eelnevalt on tema käe all valminud kaks näitusetäit pilte sodiaagimärkidest. Need olid lihtsalt tähemärgid (neist on trükitud ka postkaardid, nagu nad on, kuid see seeria on hoopis midagi uut ning tõeline maiuspala horoskoopide, ennustuste ja kõikvõimalike sümbolite armastajatele.

""Sodiaagi inglid" on teine vaatenurk. Kõik kujutatud on naisterahvad. Miks? Vaadake, ingli armastus pole selline armastus nagu on mehe ja naise vahel. Ingli armastus on isetu armastus. Maapealsetest ehk inimestest on ainuke, kes sellist isetut armastust omab, ema. Ema on aga naine. Just selle pärast tegingi inglid naistena. Selle kõige juures aitasid mind väga head abilised astroloogid. Nad vaatasid tööd üle," jutustas Silvia Kelle. Ettevaatlikult tunnistas ta, et peale astroloogide olid teda kõnealuste piltide loomisel abistamas ka mingid muud jõud. Võimalik, et tõesti inglid.

"See on täiesti kindel. Mind miski otsekui juhendas iga märgi juures. Pärast astroloogid imestasid ja küsisid, et kust ma teadsin nii täpselt iga märgi olemust. Ausõna, enne nende piltide maalimist ei olnud ma tähemärkide sügavusi väga põhjalikult üldse uurinud. Piltidel on juures ka sünniruunid, mis iseloomustavad selles tähtkujus sündinud

Kunstnik kõneles, et iga sodiaagimärgi kohta on tal rääkida juurde palju põnevat. Seda tuleb ta raamatukogusse loenguvormis tegema 13. aprillil. Kaasa võtab ta samuti nii tähtkujudele kui ka üldises plaanis valminud amulette. Näitus jääb vaatajaile avatuks aprillikuu lõpuni.