« Tagasi

Põltsamaal tähistati Voldemar Lemmiku 100. sünniaastapäeva

Ülle Lätte  Vali Uudised(2011), 9. veebruar, nr. 11, lk. 5.

Pühapäeval tähistati Põltsamaal Voldemar Lemmiku 100. sünniaastapäeva. Piduliku sündmusega alustati Lemmiku kunagise kodumaja juurest Roheline tn. 3. Peeti kõnesid ja südamlikke meloodiaid mängis Põltsamaa puhkpillikoosseis Hällist Hauani.

Rahvast kogunes kuulsuse kunagise kodumaja juurde rohkesti. Kohal olid ka V. Lemmiku järeltulijad alates tütar Mari Lemmikust. Samuti maavanem Viktor Svjatõsev, Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots, kultuurikeskuse juhataja Irja Targama, muusikakooli õpetajad eesotsas direktor Anne Kausiga ja paljud teised. Piduliku ürituse juhatas sisse Põltsamaa linnavalitsuse haridus- ja kultuurinõunik Janne Karu.

"Meie mälestushetked algavad siin Rohelise tänava ja maja juurest, mille Lemmik on kunagi ise ehitanud ja kus ta on osa oma elust elanud," rääkis Janne Karu. Kuulus trompetist ja dirigent on sündinud 1911. aastal Pihkva kubermangus Dnos. "Kui mina viis kuud tagasi Põltsamaale tööle tulin, olin saanud kaks tundi oma kabinetis istuda, kui öeldi, et nüüd tuleb koosolek Lemmiku 100. sünniaastapäeva tähistamise asjus. Olen nüüdseks tutvunud väga paljude artiklitega, mis Lemmikust on kirjutatud ja mul on olnud au käia ka inimese juures, kes mängis Lemmiku juhatamisel orkestris. Mulle jäi sellest kohtumisest meelde üks väga huvitav asi. Nimelt kui Lemmik oli mõne valesti mänginud inimese peale vihastanud, siis oli ta uksest välja läinud. Tagasi tulles oli öelnud, et parem üks tõsine vihastamine kui [….. ] vingumine." Sulgudesse käiva sõna jättis nõunik paraku enese teada öeldes, et see oli üks vingelt öeldud asi.

Puhkpillimängu saatel süüdati maja ees küünlad ja igaüks meenutas vaikides seda, mida ta muusikust teadis - kes oli temaga koos mänginud ja esinenud, kes niisama koos juttu puhunud ja kes teab Lemmikut vaid kuuldud juttude ja loetud teabe põhjal.

Linnapea Jaan Aiaots ütles, et tema kahjuks Voldemar Lemmikut isiklikult ei tundnud, kuid nii palju, kui ta temast lugenud on ja inimestelt kuulnud, võib öelda, et tegu oli läbinisti muusikale pühendunud inimesega.

"Ta oli pühendunud ka Põltsamaale, haarates endaümber muusikahuvilisi Kõige olulisem oli see, et ta suutis ja tahtis jätkata Põltsamaa muusikatraditsioone. Kes on ise elus meeskonnatööga kokku puutunud, see teab, kui raske tegelikult selline töö on. Orkester polegi muud kui üks meeskond, kes peab käima ühte takti ja ühtejalga. Väga olulisel kohal on tunnetus. Dirigent peab tundma igaühe hinge, oskusi ja võimalusi. Järelikult oskas Voldemar inimesi näha ja neist aru saada. Muidu pole võimalik mitmeid orkestreid koos hoida. Voldemar lõi Põltsamaale ka naispuhkpilliorkestri, mille elueaks oli kümme aastat," rääkis linnapea. Tema poolt tulid tänusõnad ka muusikakoolile, kultuurikeskusele ja raamatukogule ja linnavalituse töötajaile, kes olid ürituse eestvedajaiks.

Praegu elab kunagises Lemmiku majas Põltsamaal tuntud majandusühistu juht Jüri Männiksaar. Nimetatu oli pidupäeva puhuks ja külaliste vastuvõtuks õuele katnud väikese näkilaua kuuma tee ja veiniga.

Pärast pidulikku hetke maja juures jätkus üritus raamatukogus, kus avati näitus "Elu muusikas", mis räägib suurkuju elust ja tööst. Näituse avamisele järgnes tasuta kontsert kultuurikeskuses. Esinesid Põltsamaa ühisgümnaasiumi puhkpilliorkester, Lemmiku ammuseks unistuseks olnud ja hiljuti loodud Põltsamaa muusikakooli kammerorkester, muusikakooli puhkpilliorkester, Põltsamaa linnaorkester ja Põltsamaa muusikakooli vaskpilliansambel. Etteastete vahele peeti südamlikke meenutuskõnesid.

Voldemar Lemmik

(1911-1999)

* lõpetas Tallinna konservatooriumi;

*1934. a aprillist hakkas töötama Põltsamaal puhkpilliorkestrite dirigendina;

* alates 1935. a töõtas lisaks ka Põltsamaa linnavalitsuse raamatupidajana;

* alates 1943. a hakkas ametisse Põltsamaa gümnaasiumi muusikaõpetajana;

* 1. augustil 1959. a asutas Põltsamaale muusikakooli, mille direktoriks ta määrati.