Parim maaraamatukoguhoidja töötab Kuremaal

Riina Mägi  Vooremaa(2010), 28. oktoober, nr. 123, lk. 1.

Homme Põlva Kultuuri- ja Huvikeskuses toimuval X maaraamatukoguhoidja päeval tunnustatakse muu hulgas aasta maaraamatukoguhoidjaid. Jõgevamaalt pälvib selle tiitli Kuremaa raamatukogu juhataja Marika Aavasalu.

Aasta parima valisid Jõgevamaa maaraamatukoguhoidjad endi seast välja internetihääletuse teel. Kandidaate oli üles seatud neli: peale Marika Aavasalu ka Adavere raamatukogu juhataja Tiina Kull, Lustivere raamatukogu juhataja Silvi Tenno ja Torma raamatukogu juhataja Nele Tõnissoo.

"Küllap kaldus vaekauss minu kasuks sellepärast, et meie neliku kõige tugevam tegija Tiina Kull on aasta maaraamatukoguhoidja tiitli juba korra saanud," ütles Marika Aavasalu tagasihoidlikult.

Ta ise on raamatukogutööd teinud just niikaua kui on eksisteerinud Kuremaa raamatukogu ehk 1988. aastast.

"Õppinud olen ökonomistiks ja pärast Eesti Põllumajanduse Akadeemia lõpetamist suunati mind Kuremaa tehnikumi õpetajaks, aga kumbki amet mulle tegelikult ei sobinud," tunnistas Marika Aavasalu. "Õnneks olin õigel ajal õiges kohas ja kui Kuremaale raamatukogu loodi, sain sinna tööle."

22 aastajooksul on raamatukogu mitu korda kolinud. Algul leidis see peavarju ühes, siis teises tehnikumi ühiselamus, seejärel aga korrusmaja kahetoalises korteris, kus pinda oli õige napilt. Lõpuks otsustas vallavalitsus koondada oma Kuremaal tegutsevad asutused ühte hoonesse ja nüüd on raamatukogu heade naabrite keskel: samas majas tegutseb lasteaed algkool, üleukse-naabriteks on perearst ja sotsiaaltöötaja. Sotsiaaltöötaja ning perearsti ja - õe tööpäevalgab hommikul varem ning kui vaja, võtavad nad raamatukogutöötaja asemel vastu keskkogust saabuva raamatupaki või lugeja tagastatud trükise. Algkooli lapsed on aga raamatukogus väga sagedased külalised, tulles sinna kord omal algatusel, kord koos õpetajaga emakeeletundi pidama.

"Rõõmu teeb, kui inimesed tulevadja ütlevad, et siin on hea aura," ütles Marika Aavasalu. "Nii mõnigi tuleb siia keskpäeval, kui ukse avan, istub diivani peale lugema ja läheb koju alles nelja või kuue paiku. Ma ise tunnen ka, et siin on hea aura."

Lugejaid on Kuremaa raamatukogus 240 ringis, raamatuid umbes 12 000. Mida kohapealt võtta pole, seda tellitakse raamatukogudevahelise laenutussüsteemi kaudu.

"Kõigepealt kontrollin vajaliku trükise olemasolu Torma, Laiuse ja Jõgeva raamatukogus, sest sealt on mul neid kõige lihtsam kätte saada," ütles Marika Aavasalu. "Torma ja Laiuse raamatukogust saab teel koju trükise kaasa võtta mu Torma kooli direktorist abikaasa, Jõgevalt toovad vajaliku kohale sealses raamatukogus töötavad kuremaalannad Ene Sööt ja Jaana Koppel."

Masuaeg pole Kuremaa raamatukogu nii valusalt löönud kui mõnd teist Eestimaa raamatukogu. Riik eraldas tänavu teavikute soetamiseks raha küll vähem, aga Jõgeva vald jättis omalt poolt lisatava summa samaks.

"See on suur asi. Kui uudiskirjandust soetada ei saa, langeb raamatukogu maine lugejate silmis kõvasti," ütles Marika Aavasalu, kirinitades, et tema jaoks on raamatukogujuhataja amet töö ja hobi ühekorraga.

Tänavu tunnustatakse maaraamatukoguhoidjaid senisel  viisil, st igast maakonnast üht raamatukoguhoidjat esile tõstes viimast korda. Alates järgmisest aastast valitakse kõigi Eesti raamatukogude kohta ainult üks aasta maaraamatukoguhoidja.