« Tagasi

Nüüd saab raamatuid tagastada ka öösel

Helve Tamm  Vali Uudised(2010), 22. oktoober, nr. 80, lk. 4.

Eile avati Põltsamaal Jõgeva maakonna keskraamatukogu välisukse küljes olev raamatute tagastuskast, mis annab lugejatele võimaluse tagastada laenatud lugemisvara ka siis, kui raamatukogu on suletud.

Raamatukogu direktor Rutt Rimmel rääkis, et suurtes raamatukogudes nii meil kui mujal maailmas on ööpäevaringne raamatute tagastamise võimalus juba ammu olemas. Eriti suurtes raamatukogudes toimub tagastamine lausa automaatsüsteemi abi, kuhu laenutajal tuleb ennast sisse logida ning siis avaneb pääs tagastuskasti. Tagastatud raamatuid sorteerib neis samuti automaat.

Põltsamaal pole võimalik nii võimsaid masinaid üles sättida, kuid tõsine vajadus taolise võimaluse järele on. Nii panigi siinsele ideele materjali näol oma õla alla AS Kitzinger Progress ja raamatukogu tehnik meisterdas raamatukasti valmis. Tagastuskast tervikuna tähendab seda, et inimene saab oma raamatu suruda läbi välisukse oleva pilu ning raamat kukub ukse taga olevasse lukustatud kasti. Pärast kasti tühjendamist annab arvuti käsitsi raamatu koodi läbi lastes kohe teada, kes raamatu on tagastanud.

''Lugeja, kes juhtub olema ükskõik mis ajal linna peal ning tahab oma raamatut ära tuua, võib seda teha ka siis, kui raamatukogu on suletud," selgitas Rimmel. Ta lisas, et need, kellel on viivis jooksma hakanud, peavad oma võla igal juhul ära maksma, kuid saavad sel moel kas või öösel raamatu tagasitoomisega ikkagi oma viivise edasi tiksumist peatada.

Tagastuskasti avamine toimus suure pidulikkusega ning selle põhjuseks olid kolmapäeval alanud raamatukogupäevad, mis kestavad kirevate üritustega 28. oktoobrini.