« Tagasi

Fotonäitus, mis haarab vaatajad endasse

Helve Tamm  Vali Uudised(2010), 3. september, nr. 66, lk. 5.

Jõgeva maakonna keskraamatukogu külastajatel on alates käesolevast nädalast võimalus sukelduda Ahvenamaast tehtud fotode lummusesse, lasta ennast haarata kiviste saarte meeleolust ning teha järgmiseks aastaks plaan sõita ise sinna.

Astudes raamatukogu saali, hakkab silma hulk rõõmsavärviliste paspartuude rüppe peidetud fotosid kivisest Ahvenamaa maastikust. On fragmente üksikutest taimedest, kivistest kuhilatest, merest, loojuvast päikesest ja loomadest. Huvitav on ülespandud fotode juures see, et mida rohkem neid pilte vaatad, seda sügavamale need sind endasse tõmbavad. Nii sügavale, et võib lausa haista mere lõhna ja tunda nahal päikesekuumade kivide puudutust. Selgub, et tegelikult kõik fotod on tehtud n-ö amatööride poolt, puhtalt reisilolnud inimeste hetkeemotsioonidega ja täiesti tavaliste aparaatidega. Kas mängib siin tõesti rolli pildistamise või reisi üldine meeleolu, kuid fotod kannavad endas tõelist sädet ja kiirgavad seda ka vaatajatesse. Tuleb tunnistada, et fotod on autoritel äärmiselt võimsalt õnnestunud.

Raamatukogude töötajaid hämmastas Ahvenamaal ennekõike sealne loodus, lauskivine maastik, kus taimed kasutasid enda ellujäämiseks igat tükikest mullalaiku. Ka inimestele on seal elamine piisavalt ränk ettevõtmine, sest väiksemagi peenra loomiseks tuleb kuskilt mulda kohale tuua. Nii on nende põhiliseks sissetulekuks turismindus. Ka selle koha pealt tuleb sealsetele elanike tõsiselt au anda, sest turisminduski on üles ehitatud nn kivisele pinnale ehk mitte millegi peale. Neil pole peale ebahariliku looduse õigeid vaatamisväärsusi ega tegevusi, kuid sellest hoolimata toimib kõik vägagi tõhusalt ja saarekesed on külastajaid täis. Kaasas olnud giid Kristel Vainogi tunnistas raamatukogude töötajatele, et Ahvenamaal giiditamine on ekskursioonide juhtidele suurim väljakutse. Kui sellega toime tullakse, siis pole ülejäänud kohad enam probleemiks.

Paljude fotode autor, reisi korraldaja ja Jõgeva maakonna keskraamatukogu direktor Rutt Rimmel jutustas, et tänavu juulis korraldasid nad raamatukogude töötajatele korralise õppereisi Ahvenamaale. Kuigi põhirõhk oli Jõgevamaa raamatukogude töötajatele, said vabadele kohtadele kaasa kutsutud inimesed teistestki maakonna raamatukogudest. Ühtekokku 45 inimest.

"Käime muidugi ka Eestis, kuid igal aastal on meil ka üks välisreis. Seekord oli Ahvenamaale, eelmisel aastal käisime Horvaatias, Sloveenias ning tuleval aastal on plaan minna Saksamaale. Just Lõuna-Saksamaale. Need on õppereisid, mille käigus tutvume sealsete raamatukogudega ja nende tööga, külastame muuseume ja kultuuriväärtusi. Seekord oli kaasas koolitaja Erle Nõmm, kes pidas meile sõidu ajal loengu klienditeenindusest ja rasketest klientidest ning õhtul toimusid vastavasisulised treeningud," rääkis Rimmel.

Tema sõnul hõikas ta kohe reisi alguses maha idee hakata näituse jaoks põnevaid kohti fotografeerima. Pärast sõitu saadetigi talle omajagu pilte, mille hulgast tuli välja valida parimatest parimad kaadrid. Siiski olid peamised fotode saatjad ikkagi oma maja töötajad. 
Näituse kokkupanija vanemraamatukoguhoidja ja -laenutaja Sirje Tero kõneles, et saadud fotode hulgast valikut teha oli üsna keeruline ettevõtmine, sest häid kaadreid oli tõesti palju, nimelt oli igaühel aparaadis sadu pilte. Lõpuks jäi sõelale natuke üle 50 pildi, mis said ka raami alla pandud ja seinale riputatud.

Rimmel ja Tero möönsid, et tulevikus hakkab ülespanek ka mööda teisi raamatukogusid reisima ja lähiajal on plaanis luua oma kodulehele sellest virtuaalnäitus.

''Igale poole raamatukogudesse, nimelt väiksematesse, fotod ära ei mahu, seega ei  saa nad seda näitust endale lubada. Aga tänu virtuaalnäitusele saavad nad ülespanekut ikkagi nautida ja sellest osa saada," lisas Rimmel.

Ahvenamaa võlu ja meeleolu saavad raamatukogu külastajad nautida 5. oktoobrini.