« Tagasi

Raamatukogus oli külaliseks ajalooprofessor David Vseviov

Ülle Lätte  Vali Uudised(2010), 7. mai, nr. 34, lk. 5.

 

„Aitäh küllakutse eest," tänas kuulus ajaloolane Põltsamaa raamatukogu töötajaid, lisades, et iga võimalus tulla korraks ära sealt, kus sa iga päev pead olema ja kus sa võib-olla natuke ka ei taha olla, on suur kingitus. „Valdkond, millest võiksime täna mõtteid vahetada, on ajalugu. Ajalugu on nagu meditsiin, mis on meie kõikide jaoks kodune teema. Me kõik oleme näinud eilset päeva. Arvan, et esmalt teeksin lühikese sissejuhatuse ajalukku, jagades teiega mõningaid mõtteid, ja siis oleksin teie käsutuses," avaldas Vseviov, et kohtumise teises pooles ootab ta initsiatiivi kohale tulnud publikult eneselt nende küsimuste näol. „Ajaloolasele on lihtne küsimusi esitada," lisas professor ja möönis humoorikalt, et jääb rahvale kindlasti kõik vastused võlgu.

„Käsmus oli üks ajaloohuviline kohalik inimene, kes piinas mind kohates alati ajalooalaste küsimustega, ja mul oli väga piinlik, sest jäin talle alati vastuse võlgu. Kord tabas ta mind kohalikus külapoes, koputas selja tagant õlale ja küsis enamvähem midagi sellist, et kas ma oskan öelda, millal täpselt Portugali kuningas elas. Mul pole aimu ühestki Portugali kuningast, rääkimata tema eluaastatest. Mul oli väga piinlik ja siis ma nägin tema näos seda võidurõõmu. Sellele järgnes kümme minutit, et - no kuidas sa ei tea, ise oled ajaloolane, ja nii edasi. Seega, kui te siit pooleteise tunni pärast koju lähete ja keegi teilt küsib, et kus te olite, siis te saate öelda, et oli üks ajaloolane. Ma küsisin ta käest, aga ta ei teadnud midagi," rääkis David Vseviov temale omasel humoorikal kõnelaadil sissejuhatuseks. Põltsamaa rahvalt, kultuurihuvilised nagu nad on, siiski ühtki ebamäärast võidurõõmukat ärapanemise laadis küsimust ajaloolase poole lendu ei saadetud. Kohtumine möödus väga sõbralikus ja mõnusas meeleolus. Pärast salongiõhtu esimest, sissejuhatavat poolt järgnes ajaloolasele hulgaliselt küsimusi, millele saadi huvitavad, sisukad ja põhjalikud vastused.

Professor David Vseviov on avaldanud ajakirjanduses palju artikleid, samuti on ta mitmete raamatute autor. Lisaks sellele on Vseviov Vikerraadio populaarseima, 1997. aastal alguse saanud saatesarja „Müstiline Venamaa" juht ning 2010. aasta arvamusliider. Saatesarja „Müstiline Venemaa" materjalide põhjal on ilmunud ka raamatusari „Venemaa -lähedane ja kauge", mille põhjal on omakorda välja antud raamat „Bütsantsi keisrid".