« Tagasi

Illustraatorid rõõmustavad raamatukogus silma

Helve Tamm  Vali Uudised(2010), 15. detsember, nr. 95, lk. 5.

Maakonna keskraamatukogu Põltsamaal on lugejaid-vaatajaid taas üllatanud põneva lasteraamatute illustratsioonide näitusega. Kõik välja pandud tööd on otse illustraatorite endi erakogudest ning näha saab neid kuni 6. jaanuarini.

Näituse koostaja, Eesti Kujundusgraafika Liidu alamliitu kuuluv Viive Noor rääkis, et kõik näituseks lubatud tööd on lasteraamatute illustraatorite endi käest.

"Kuigi ma olen ka Eesti Laskekirjanduse Keskuses tööl ja arvatakse, et meilt tulevad raamatukujundajate näitused, siis pole see päris õige. Meil on tõesti suured illustratsioonide kogud, näiteks üksi Edgar Valteri töid on üle 2000, ei ole siinsetest kogudest rändnäitusi nii lihtne korraldada. See on sama keeruline nagu muuseumides oma fondist museaalide väljalaenutamine. Iseenesest pole võimatu, kuid komplitseeritud," selgitas Noor.

Kujundusgraafika liit kogub aga töid autorite erakogudest ning korraldab väljapanekuid nii Eestis kui ka välismaal. Näiteks praegu on Noore sõnul liidule tagasi tulemas kümme väljapanekut, mis rändasid pikemat aega ringi meil ja mujal.

Põltsamaale raamatukogu saali on jõudnud üheksa kunstniku tööd ning nii palju kui võimalik on raamatukogu poolt juurde lisatud ka trükimusta näinud raamatud. Need, kes on trükkimisega kokku puutunud, teavad, et originaalpilt on tihtipeale hoopis midagi muud kui trükist tulnud pilt. Trükk muudab värvid säravamaks või kaob sellega info kasutatud tehnika kohta. Seega on väga tore, kui saab pilte vaadata esialgsel kujul, just nii, nagu kunstnik need paberile pani. Ja vaatamist on. Näiteks Viive Noore ja Piret Mildebergi illustratsioone võib lausa tundide kaupa vaadelda. Nad on nii lummavad oma tehnika ja väljendusrikkuse poolest, et kohe kuidagi ei saa neilt pilku lahti. Samuti ei jäta vaatajat võlumata ka Ülle Meistri, Regina Lukk-Toompere, Made Balbati, Kersti Sillaste, Hillar Metsa, Tiia Metsa ja Katrin Ehrlichi kunstiteosed. Illustratsioon on ju omaette jutustus kirjaniku loo juurde, seda täiendades ja aidates loetavaga paralleelselt kujutluspilti luua. Väljapandud töid võib samas pidada ka omaette lugudeks, mistõttu tasuks neid igal juhul vaatama minna.

Fuajees on vaatamiseks aga Põltsamaa ühisgümnaasiumi õpilaste eksliibriste näitus.