« Tagasi

Raamatuid laenutades astuge läbi ka vihmametsast

Helve Tamm  Vali Uudised(2010), 7. juuli, nr. 50, lk. 5.

Alates möödunud nädalast on Põltsamaal Jõgevamaa keskraamatukogus üleval kunstnik Kalli Kalde raamatuillustratsioonide näitus. Akvarellid on autor maalinud Jaan Kaplinski raamatule "Lahkujad". Kalli Kalde rääkis, et Kaplinski raamatus ''Lahkujad'' on kolm lugu.


"Seal on üks tegelane, geneetilise mutatsiooniga isik Achilles, kes maalis. Aga ta polnud kunagi käinud vihmametsas. See oli tema unistus. Ka mina pole kunagi käinud vihmametsas ning maalin, seegasobis raamatu teema mulle kohe väga hästi. Tööde tegemise ajaloli talv ning hirmus hea oli siis maalida selliseid pilte," jutustas Ka1de.


Raamat vajas 19 illustratsiooni, kuid teema sobivus ja inspiratsioon võlusid kunstniku käe alt lõpuks välja lausa 25 maali. Kõik vihmametsadest, sealsest loodusest ja loomastikust. Kuna Põltsamaal pole raamatukogus nii suurt saali, kuhu kõik tööd ära mahuks, on siinsele rahvale vaatamiseks seintele sätitud 11 akvarelli. Võib öelda, et tööde väiksema arvuga ei kaota vaataja midagi, kuna väljapanek annab küllalt hea ülevaate nii kunstniku loomingulisest käekirjast kui ka raamatu üldpildist. Kellel aga suur soov näha kõiki pilte, võib kohe sealtsamast raamatukogust Kaplinski raamatu laenutada. Seda võiks teha selgi eesmärgil, et vaadata paralleelselt raamatuillustratsioone ja originaale. Võrdlusmoment on huvitav.


Lisaks viimasele Kaplinski raamatule on Kalde illustreerinud kirjaniku teoseid veelgi, kokku kuus raamatut. Kujunduse on kunstnik teinud samuti Juhani Püttsepa raamatule "Kirsiõite detsember". Siiski, päris raamatute illustraatoriks ta ennast pea. Enam meeldib talle õlimaale teha ja seda lihtsalt loomingurõõmust. Kaks õlimaali on ka praegu Tartus Tampere Majas näitusel. Tema põhialaks on aga joonistamine ja graafika. Mis puutub näitustesse üldse, siis neid on kunstnikul plaanitud veel Soome ja Rootsi lausa mitme kuu peale.

a
"Sain Tartu Kultuurkapitalist aasta loomingulise stipendiumi ning seetõttu avaneski võimaluse näitusi planeerida," selgitas ta.


Ka oma vihmametsateemalise näitusega on kunstnikul terve aasta sisustatud. Nimelt on paljud raamatukogud sellest huvitatud.


"Raamatukogud on praegu väga meeldivad ja ilusad kohad ning nagu mulle silma on hakanud, käib neis näitusi vaatamas rohkem inimesi kui galeriides. Ehk seetõttu, et lisaks raamatute laenutamisele saab ka kunsti nautida või vastupidi," mõtiskles Kalde.


Kalle Kalde on sündinud Tartus 1967. aastal. Lõpetas 1986. aastal Tartu Kunstikooli ja 1991. aastal Tallinna Pedagoogilise Instituudi joonistamise, joonestamise ja tööõpetuse õpetajana. Oma näitustega on ta esinenud alates 1988. aastast ning Tartu Kunstnike Liiduga ühines 1995. aastal. Praegu töötab kunstnik Tartu Kunstikoolis ja Tartu Kõrgemas Kunsti- koolis joonistamise ja graafika õpetajana.


Kõnealune näitus jääb avatuks juulikuu viimase päevani.