« Tagasi

Põltsamaal toimunud festivaliüritusele andsid oma näo noored kirjanikud

Ülle Lätte  Vali Uudised(2010), 14. mai, nr. 36, lk. 5.

 

Kirjandusfestivali Prima Vista tänavuseks partnerlinnaks oli korraldajate poolt valitud Põltsamaa.

Siinset programmi sai rahvas nautida pühapäeval lossihoovis. Kui hommikupoolikul oli kavas kirjanduslik ekskursioon, raamatuesitlused ja palju muid ettevõtmisi, siis vaatamata külmale ilmale läks eriti tuliseks „andmiseks" pärastlõunal. Kel vilust ilmast liiga külm hakkas, see sai vahepeal soojendust otsida lossihoovi veinikeldrist, kus peale kõikide Põltsamaal toodetud veinimarkide sai nautida ka tassikest tulist põltsamaist glögi. Võimalust kasutati usinasti, sest veinikeldris oli pidevalt rahvast sumisemas ja oli näha, et päeva mitmetegi külaliskirjanike saatjaiks lossiõuel olid topsid-pudelid kohaliku rüüpega.

Laulvaid kirjanikke kogunes hoolimata vilust ilmast vaatama kenake rahvahulk ning esinemistele plaksutati innukalt kaasa. Esinesid Merca, Tuuli Taul, Jaan Pehk, Aapo Ilves ning Jürgen Rooste. Aapo Ilves lasi vahetevahel kosta ka oma kärisevat põrisevat erilist „tehnohääletämbrit". Merca oli rõivastunud ehtmercaliku tegumoega punasesse ja kasutas esinemisel nii šamaanitrummi kui ka sõber Ilvese abi. Tuuli Taul kasutas esinemisel oma tundelist lüürikat.

Laulvate kirjanike etteastele järgnes lossihoovi veinikeldris luulelahing, kus oma riimiloomise oskuse panid proovile Contra, Merca ja Wimberg. Mõnusat sooja keldriruumi kogunes eeskava vaatama palju rahvast. Korraldajad tõid lossiõuelt juurde paar suurt pinki, et enamik rahvast istuma mahuks. Sähvisid fotoaparaadid.

Võistkond seisis suure veinivaadi taga, vaadil nende ees hubisesid õdusalt kolm küünlaleeki.Vägede juhtimine anti üle Contrale, kes sai selleks puhuks abimehena kätte suure Eesti õigekeelsuse sõnaraamatu. Raamatust valiti pimesi välja sõna, mida tuli siis võistluslikus korras riimirna hakata. Sõpradele lõid vahepeal võistlusväliselt püsimatult sekka omapoolsete riimidega Olavi Ruitlane ja Jürgen Rooste.

„Kui ma tulen kohta Põltsamaa veinijõkke sulpsama, kaasa peab ka kulp saama. Teate, lapsed, mis on vein - mina sellest purju jäin," alustas Contra võistlust, riimida tuli sõna „vein". „Kui on õhus veinivine, ühendab üksainus soov kõike juua sisse, saada ükskord Põltsamaa Kuldse veini sisse," luges valjuhäälne Wimberg zestikuleerides, millele järgnes publiku mürisev aplaus. Merca luges luuletusi omaenese ilmunud luulekogust.