« Tagasi

Välikino rõõmustas Põltsamaa filmisõpru

Helve Tamm  Vali Uudised(2010), 14. mai, nr. 36, lk. 1, 2.

 

Tartu kirjandusfestivali Prima Vista 2010 ajal oli esmakordselt üle paljude aastate Põltsamaale üles sätitud ka vabaõhukino, kus näidati bestselleriks kujunenud trilleritriloogia esimese osa ekraniseeringut „Lohetätoveeringuga tüdruk".

Põltsamaa linna haridus- ja kultuurinõunik Kadri Suni rääkis, et õuekino idee tuli filmiklubilt ja kirjandusfestival Prima Vista oli selle mõtte teostamiseks kõige sobilikum aeg.

„Arutasime seda mõtet raamatukogu ja pressimuuseumiga ning leidsime, et kirjandusfestivalile ettevõtmine sobib. Miks pressimuuseumiga? Filmi aluseks olev raamat on väga loetav olnud ka meil raamatukogus ja seal on üheks peategelaseks just ajakirjanik. Raamatu autor oli ka ise ajakirjanik," selgitas Suni.

Ideed, et veel tulevikuski Põltsamaale vabaõhukino tuua ja seda lausa süstemaatiliselt teha, pidas Suni täiesti reaalseks. Kui vaid rahalist toetust selleks oleks ja saaks.

„Praegu toetas meid Eesti kultuurkapitali maakonna eksperdigrupp. Kui aga hiljem keegi samuti toetaks, siis miks mitte veel õues filme näidata," oli Suni päri.

Kui esialgu näisid asjaolud viitavat seigale, et Põltsamaal pole kunagi enne ajaloos õuekino olnud, siis Suni sõnul selgus hiljem ühe inimese mälestustest, et orienteeruvalt 40 aastat tagasi olevat vabas õhus filmi siiski juba näidatud.

„Üks inimene mäletas, et vana pritsumaja taga õues maja seina peal on mõned korrad filmi näidatud," selgitas Suni.

Kuna välikino eeldab filmi paremaks nägemiseks hämarust ja veelgi parem öist aega, toimus ekraniseeringu näitamine pühapäeva õhtul kell üheksa. „Lohetätoveeringuga tüdrukut" oli vaatama tulnud mõnikümmend inimest, mis arvestades küllaltki külma pühapäeva õhtut polnud Põltsamaa kohta sugugi vähe.

Filmi Põltsamaa lossihoovi toonud Olavi Sööt märkis, et nende välikinoga tegelev mittetulundusühing on õues filmi näidanud ka talvel pakase ja paksu lumega. Seda alles mõned ajad tagasi Rakveres.

Kinoettevõte on jagunenud kaheks: MTÜ Kass Arturi Külakino ja Kass Arturi Rändkino.

„Külakino on statsionaarselt Juminda poolsaarel Tapurla külas. See on võrratult ilus koht! Kohti on kinos kolmkümmend. Rändkino on aga selline osa, millega käime vastavalt inimeste soovidele väljas filme näitamas. Näiteks üks projekt toimus koostöös RMKga. Siis näitasime õues dokumentaalfilmi ja juba kaks korda on toimunud nn jalgrattakino. See tähendab, et alguses oli osalejatele mingi loodusmatk ning hiljem said nad väljas filmi vaadata. Jalgratturitele oli siis heli kuulamine kõrvaklappidest," jutustas Sööt.

Kuna välikino tuleb üles sättida küllaltki hilja õhtul, tegelikult öösel, tuleb arvestada ümbruskonna inimeste öörahuga. Seega suunatigi heli kõrvaklappidesse. Tema sõnade kohaselt on proovitud ka autokino tegemist, kusjuures siis anti vaatajatele heli autoraadio kaudu.

Sööt lisas, et kui põltsamaalased soovivad ja selleks vahendeid leiavad, võib Kass Artur neid tulevikuski filminäitamisega kostitada.

Lossihoov on välikino ülespanekuks ju nagu loodud.

„Lohetätoveeringuga tüdruk" on Rootsi kirjaniku ja ajakirjaniku Stieg Larssani (1954 - 2004) postuumselt ilmunud triloogia esimese osa ekraniseering. Film räägib idealistlikust ajakirjanikust Mikael Blomkvistist, kellele Rootsi legendaarsemaid tööstureid Henrik Vanger teeb ettepaneku välja uurida, mis juhtus 40 aastat tagasi tema noore sugulase Harrietiga. Nimelt haihtus jäljetult Harriet saarelt, mis oli tütarlapse kadumise päeval liiklusõnnetuse tõttu sillal muust maailmast ära lõigatud. Ta saab endale abiliseks autistlikuks ja lausa alaarenenuks peetava Lisbeth Salanderi, kes tegelikult on maailmatasemel häkker ning kes on ennast igas mõttes treeninud ellujääjaks. Mida sügavamale mõlemad Vangeri suguvõsa ajalukku süüvivad, seda õudsemaks ja verisemaks kogu lugu muutub.

Linateost näidati käesoleva aasta alguses ka kinos Artis.