« Tagasi

Raamatukogu laadale on annetatud sadu teoseid

Helve Tamm  Vali Uudised(2010), 30. aprill, nr. 32, lk. 1.

 

Jõgeva Maakonna Keskraamatukogu Põltsamaal tuleb nii ettevõtluspäevadel kui ka kirjandusfestivali Prima Vista ajal välja loetud raamatute laadaga,kust tänavu võib leida mitmesugust väärtkirjandust ülimalt soodsa hinnaga. Kõik pakutavad raamatud on toodud inimeste poolt ning saadava tulu eest soovib raamatukogu muretseda juurde neid teoseid, mida on vaid üks ekseplar ja mille lugemist ootab suur järjekord.

Nädala esimestel päevadel istusid raamatukogu töötajad lossihoovis restorani tagaruumides, et sorteerida paljusid raamatuid täis kaste. Kokku oli kaste paarisaja ringis ning raamatuid palju-palju rohkem. Raamatukogu direktor Rutt Rimmeli ja juhiabi Tiina Ilvese sõnul ei osanud nad isegi arvata, kui suurtest arvudest on jutt, sest kogus oli tohutu.

„Hiljem loeme kastid üle, aga raamatute arvu tõesti ei tea," tõdes Rimmel.

Laadaks minevad raamatud jagati teemade ja hindade kaupa eraldi kastidesse ning vaadati veel kord üle, et trükised ikka viisakad ja kaubandusele vastavad oleksid. Lagunenud ja vahelt rebitud lehtedega teoseid ei taha ju endale keegi osta, isegi mitte ühe krooni eest. Tuleb tunnistada, et teoseid oli mitut masti ning seinastseina teemadega. Raamatukogu töötajad möönsid, et kui möödunud aastal domineerisid annetatud raamatute seas Vene kirjanike teosed, siis tänavu kaldus kaalukauss Eesti ja väliskirjanike kasuks.

Üllatavalt palju hakkas silma ka raamatuid „Põneviku" sarjast. Vanem rahvas mäletab ehk, kuidas kunagi sai hea sarja raamatuid enamasti vaid tutvuse kaudu või tuli neist ühte trükist osta koos mitme Lenini teosega. Muide, ka Lenini teoseid on nüüd inimesed raamatukogusse annetanud. Ja miks ka mitte, sest neilegi leidub ostjaid.

„Need on juba uunikumid ja kindlasti leidub inimesi, kes koguvad taoliseid raamatuid," selgitas Ilves.

""Eesti inimene on selline, kes raamatuid ei põleta ja prügikasti ei viska. Raamat on meie rahvale püha. Nii aga koguneb koju palju raamatuid, mis on juba läbi loetud või mida ära kolides pole mõtet kaasa võtta. Või ei mahu näiteks raamatud enam riiulisse ära, kuna vanemate teostega pole midagi peale ka hakata. Nii seda tarbetut kirjavara muudkui koguneb. Nüüd olemegi andnud inimestele võimaluse annetada sellised liigsed trükised raamatukogule," märkis Rimmel.

Saadud teoste seas oli päris palju neidki väljaandeid, millega raamatukogu sai asendada oma lagunenud või kaotsi läinud eksemplare. Ülejäänud lähevad laadal rahvale müügiks. Hinnad algavad ühest kroonist, kusjuures kõige kallimad raamatud on 100 krooni. Viimased on sellised teosed, mille väärtus praeguselgi hetkel poelettidel või ka laias plaanis on väga kõrge.

Ilvese arvates võib taolisi kallimaid raamatuid lõpuks olla vaid kolm tükki või natuke rohkem. Üks neist on kindlasti hiljuti väljaantud Jaan Krossi „Tahtamaa".

Aga näiteks Mirabilia või Põneviku sarja raamatuid saab lausa 25 krooniga või on hinda natuke alla või natuke peale. Igal juhul saab inimene endale soetada vajaliku ja ihaldusväärse teose suisa n-ö võileivahinnaga.

Loetud raamatutega kaubitsemine toimub Põltsamaal nüüdsel nädalavahetusel ettevõtluspäevade ajal ning tuleval pühapäeval, 9. mail, suurel Tartu kirjandusfestivalil Prima Vista Põltsamaa lossihoovis. Müügist saadud raha eest muretseb raamatukogu teoseid, mida kliendid kõige enam loevad ning mida kogud saavad endale lubada vaid üksikuid eksemplare. Lugemisvara, mis seekord endale ostjaid ei leidnud, jääb ootama uusi laatasid.