Raamatukogupäevad jõudsid lõpusirgele

Ülle Lätte  Vali Uudised(2010), 29. oktoober, nr. 82, lk. 2.

20.-30. oktoobrini kestavad vabariigis raamatukogupäevad. Avaüritus toimus Tallinnas tehnikaülikoolis.

Avaüritus toimub igal aastal 20. oktoobril. Pärast kõnekoosolekuid uudistati uut tehnikaülikooli raamatukogu. Põltsamaa raamatukogu juhataja Rutt Rimmel räägib, et tänavune avaüritus ise keerles rohkem e-raamatu teema ümber.

"E-raamat on ülemaailmne ja on juba ka meil olemas. Samas on veel lõpuni selgusetu, kuidas hakkab raamatukogus toimuma sellise raamatu laenutamine ja lugemine," räägib Rimmel. Avaüritusel toimus ka tavakohane viktoriin. Jõgeva maakonna võistkond tuli tänavu seitsmendaks, kuid pärast viktoriini õnnestus tal loosiga tõmmata au või kohustus koostada järgmise aasta avaürituse mälumängu küsimused. Küsimusi peab olema ühtekokku kakskümmend. Rimmel räägib, et kui varasematel aastatel puudutasid küsimused rohkem kirjandusteoseid, siis nüüdseks on viktoriin muutunud laiemas mõistes kultuurilisemaks, puudutades ka muusikat, kunsti jms.

Põltsamaa raamatukogus toimus samal ajal ettelugemise päev. Ka seda üritust on siin juba aastaid korraldatud. Rimmel kõneleb, et selle päevaga ühinesid ka väga paljud maakonna raamatukogud. Kuulajateks olid esimeste klasside õpilased. Põltsamaa raamatukogus loeti nendele ette jutte lasteajakirjast Täheke. Kõnesolev lasteajakiri tähistas tänavu oma 50. sünnipäeva. Ettelugemispäev kandis pealkirja "Tähekese tähed".

"Esmaspäevast neljapäevani oli laste jaoks lugemissaalis avatud küsimuste ja vastuste tuba. Lapsed said vastata küsimustele, leides vastused vanadest Tähekestest.

Raamatukogurahvast ei unustatud nende tähtpäeva puhul loomulikult ära ka linnavalitsuses. 21. oktoobril käidi Põltsamaa raamatukogu töötajaid raamatukogupäevade puhul tervitamas, tervitajateks olid linna pea Jaan Aiaots, kultuurinõunik Janne Karu ja majandusnõunik Maimu Kelder. Sündmuse käigus avati ka ööpäevaringne raamatute tagastamise kast.

"Kui me järgmisel hommikul selle kasti avasime, olid selle sees juba esimesed raamatud. Oleme juba lugejatelt tagasisidet saanud, et taoline kast olevat väga tore asi. Et kui inimene tuleb väljaspool raamatukogu lahtioleku aega, on siis kellaaeg meelest läinud või mõni muu põhjus, saab raamatu ikkagi ära anda," räägib raamatukogu juhataja esimesest lugejate järelkajast uudsele võimalusele.

Raamatukogupäevade ajal raames toimus loomulikult ka traditsiooniline üritus "Tuntud inimene raamatukogus", kus raamatuid laenutasid meie enda linna ettevõtete või asutuste eesotsas olevad prominendid. 21. ja 27. oktoobril toimusid Põltsamaa lossi konvendisaalis filmiõhtud nimetuse all "Kirjandusteos ekraanil". Näidati Jane Austini teose põhjal vändatud kostüümidraamat.

Neljapäevasel salongiõhtul olid raamatukogus külas väga tunnustatud luuletajad ja tõlkijad, abielupaar Ly Seppel ja Andres Ehin. Ka nende tütar Kristiina Ehin on luuletaja. Seppel ja Ehin rääkisid iseendist ja lugesid luulet. Nendega koos sõitis kaasa üritust elavdama veel üks huvitav persoon. See oli Viljandi kultuuriakadeemias õppiv tütarlaps Mari Tammar, kes oskab musitseerida erinevatel rahvapillidel. Samuti imiteerida ise pillide hääli.

"29. oktoobril toimub Põlvas suur üleriigiliste raamatukogupäevade lõpetamine. Sellele üritusel on tavaks saanud nimetus ''Maaraamatukoguhoidja päev", sest seal antakse välja igas maakonnas aasta maaraamatukoguhoidja autasu. Meie maakonnast saab selle tänavu Maarika Aavasalu, kes on Kuremaa raamatukogu juhataja," räägib Rutt Rimmel ja lisab, et kuna kõnesolev maakonna raamatukogutöötajate autasustamine on nüüd toimumas kümnendat korda, on otsustatud tänavusega traditsioon lõpetada. "Alates järgmisest aastast saab maakonnast esitada küll kandidaadi, kuid vabariigist valitakse välja vaid üks tiitli pälvija, seega vabariigi aasta parim raamatukogutöötaja. Seega jätkub senine traditsdioon pisut teises kuues.

Järgmisel nädalal, 3. novembril jätkub raamatukogupäevade järel veel üks üritus -vene kirjanduse päev. Päeval toimub raamatukogutöötajatele koolitus kaasaegsest vene kirjandusest, koolitajaks lektor Igor Kotjuh. Rimmeli sõnul sisustab Kotjuh ka õhtu, seega toimub raamatukogus seekord järgemööda kaks salongiõhtut.

''Ta räägib vene kirjanikest, mille juurde teevad muusikat Põltsamaa muusikakoooli õpilased, esitades vene romansse," jutustab Rimmel.