Põltsamaa raamatukogus uus näitus

Helve Tamm  Vali Uudised(2010), 6. august, lk. 3, nr. 59.

Sel nädalal pandi Põltsamaal raamatukogus üles järjekordne huvitav näitus "Igavene pühapäev", mis on pühendatud Soome Vabariigi 90. aastapäevale. Väljapanek koosneb postkaartidest, mille autoriks on Soome armastatud kunstnik Martta Wendelin. 
Martta Wendelin (1893-1986) on loonud üle tuhande postkaardi, illustreerinud sadu raamatuid ning tuhandeid ajakirjade kaasi. Tema looming kajastab loodust, lihtsat maaelu, kodu, lapsi ja loomulikult jõule. Ta on kunstnik, kes Soome riigi algusaegadest on oma kodumaast loonud ideaalse pildi, nagu oleks seal igavesti pidupäev, mistõttu on teda nimetatud koguni igavese pühapäeva kujutajaks.

Mitmele põlvkonnale soomlastele on ta oma piltide kaudu pakkunud hinge soojendavat samastumisvõimalust ja tunde, et soome elu ongi selline õnnelik - kaunis loodus, õnnelikud inimesed ümberringi, turvaline maakodu argipäev ja armsad lapsed sõbraliku pere keskel. Martta Wendelini joonistused võluvad oma lihtsuses ja siiruses ka tänapäeval ning puudutavad hellalt nüüdki meie kõikide igatsust just sellise kauni maailma järele.

Kunstnik kinkis 1977. aastal umbes 2000 originaali Tuusula raamatukogule ning 2002. aastal loodi nende säilitamiseks Martta Wendelini kunstimuuseum.

Näituse on koostanud Pirjo Laakso ja Soome Instituudi Tartu osakond. Väljapanek rändab mööda paljusid Eesti raamatukogusid ning on Põltsamaal üleval kuni 25. augustini.