Raamatulaenutajate magustoit on šokeerivad elulood

Helve Tamm  Vali Uudised(2010), 27. jaanuar, nr. 7, lk. 2.

 

Jõgeva maakonna keskraamatukogu ülevaade näitab, et loetavuse edetabeli tipus staaritsevad tuntud ja avaliku elu tegelaste elulooraamatud. Sestap korraldabki raamatukogu kuus korra kohtumisõhtu mõne taolise raamatukangelasega. Viimane kohtumine oli Erika Salumäe ja tema raamatu "Jääda ellu" kirjutaja Ene Veiksaarega.

Jõgeva maakonna keskraamatukogu teenindusosakonna juhataja Sirje Undusk rääkis, et viimane lugejate küsitlus näitas eriti suurt populaarsust just Eesti tuntud inimeste elulooraamatute seas. Nii otsustatigi siinsetele elanikele hakata tutvustama ka raamatutegelasi endid. Toimunud kohtumisõhtud näitasid, on inimeste huvi teema vastu jätkuvalt suur.

"Salumäed ja Veiksaart tuli kuulama umbes 20 inimest. Võib olla, et külma ilma tõttu oli seekord rahvast vähem. Muidu on siia tulnud isegi nii palju rahvast, et kõik pole meie saali ära mahtunudki," märkis Undusk, meenutades, et üks selliseid kohtumisõhtuid oli Katrin Karismaga.

Kuigi Salumäe ja Veiksaare ga tuli kokku saama vähem rahvast, kujunes õhtu igati meeldivaks. Et tekiks sundimatu õhkkond ja nii raamatukangelane kui ka küsijad esmasest kohmetusest üle saaksid, aitas Veiksaar leida teemasid, millest rääkida. Nagu raamatu kirjutaja ise tunnistas, sai kõik alguse ühest tema intervjuust Salumäega. Sellest tekkis idee panna kuuldud lugu kunagi kaante vahele. Kirjastusele mõte meeldis ning juba mõne aja pärast jõudiski lugemisvara poelettidele.

"Siin räägiti peamiselt sellest, kuidas algas Salumäe sportlase karjäär ning parteiline karjäär. Tema isikliku ja eraelu kohta esitati vähe küsimusi ja seda tegelikult ei puudutatudki. Kes tahab Salumäest kui inimesest rohkem teada, peaks võtma kätte tema raamatu," andis juhataja ülevaate.

Samas teavitasid raamatukogutöötajad, et kellegi elulooraamatu lugemiseks tuleb ennast kindlasti järjekorda registreerida. Soovijaid ühele raamatule on nii palju, et vahel tuleb oodata ikka mitu kuud, enne kui ihaIdatud teost laenutada saab. Näiteks raamatut Ita Everist ootas järjekorras koguni 50 inimest. Teisel kohal ja praegugi üks populaarsemaid on Mihkel Raua "Musta pori näkku". Selle teose ilmale tulles võttis ennast laenutajate sappa 40 inimest korraga. Tänaseks päevaks on järjekorda jäänud 7 ootajat. Üle 20 laenutaja ootab esmaspäevase seisuga Maire Aunaste raamatut "Mitte ainult meestest" ning talle lähedal on arvudega "Anne Veesaar: elus, see on kõige tähtsam!".

Raamatukogu töötajad möönsid, et inimesi huvitavad tõesti ennekõike skandaalimaigulised ja šokeerivad elulood. Lugejaskonnaks neile raamatutele on Unduski väitel peamiselt vanemad inimesed.

"Mulle on küll laenutajatest jäänud selline mulje. Eks mõni noorem võtab neid elulooraamatuid ka, kuid päris gümnasiste nende seas pole," nentis ta.

Üks üsna teravates värvides ja kangelast paljastav raamat on Diana Klasi elupihtimus "Rahatuulutaja". Temaga kohtumisõhtu ootab ees veebruaris. Diana Klasile sekundeerib siis samuti põneva elukäiguga näitleja Jüri Aarma.

Millal täpselt järgmine kohtumisõhtu aset leiab, pole Unduski sõnul praegu teada, kuid sellekohased kuulutused pannakse, nagu alati, raamatukogusse üles.