« Tagasi

2. aprillil on rahvusvaheline lasteraamatupäev

Ülle Lätte Vali Uudised(2009), 27. märts, nr. 23, lk. 5.

 

Nagu igal aastal toimuvad ka tänavu Jõgeva maakonna keskraamatukogus Põltsamaal rahvusvahelise lasteraamatupäeva üritused.

Igal aastal organiseerib lasteraamatupäeva erinev maa, tänavu on selleks Egiptus. Lastekirjandusega tegelejad korraldavad sel puhul lastele mitmesuguseid üritusi.

"Meil kujunes tänavu lasteraamatupäev selliselt välja, et selle märksõnaks võiks olla viktoriin. Kuna Lastekirjanduse Keskus Tallinnas on organiseerinud 5.-6. klassidele 02. aprilliks viktoriini, siis selleks tegime meie siin eeltööd," räägib raamatukogu lasteosakonna juhataja Nelli Orgma. Viktoriin kannab pealkirja "No mis elu see on ... ilma raamatuta". Eeltööna lugesid lapsed viktoriini küsimustiku koostamisel aluseks võetud raamatuid. Seejärel tehti raamatukogus kohalik voor. Võistlejateks olid maakonna koolide lapsed PõltsamaaIt, Jõgevalt, Adaverest ja Lustiverest. Kohaliku viktoriini võitsid Jõgeva lapsed Triinu Hordo, Mirjam Võsaste ja Aana - Liisa Kaste, kes lähevad 02. aprillil Tallinnasse maakonda esindama. Maakondlik võistlus oli kõikidele koolidele vabatahtlik. Kaugemad maakonna raamatukogud korraldasid oma üritusi kohapeal.

Lastekirjanduse Keskus organiseeris Edgar Valteri raamatutegelaste maskikonkursi. Seoses sellega tuli kogu vabariigi lastele üleskutse meisterdada E. Valteri raamatutegelaste maske. Jõgeva maakonnast osalevad selles kaks last Laiuselt ja kaks Sadukülast. Ka konkursist osavõtjad lapsed on 2. aprilliks Tallinnasse kutsutud.

"Meie tahame 2. aprillil alustada viktoriini 2.-3. klassidele," räägib Orgma. Sellist viktoriini on Põltsamaa raamatukogus varemgi korraldatud. töö käigus mitte ei kontrollita laste teadmisi, vaid õpetatakse neid raamatuid tundma ja käsitsema. Lapsed saavad kätte raamatud ja küsimused ning nad peavad õppima raamatutest nendele küsimustele vastuseid leidma.

"Õpetame, et lapsed oskaksid vaadata raamatu sisukorda, tiitellehte, esi- ja tagakaant jne," räägib lasteosakonna juhataja, pidades seda heaks raamatuga tutvumise võimaluseks. Orgma möönab, et ka kooliõpetajad on sellise viktoriiniga väga rahule jäänud.

30. märtsil pannakse raamatukogu fuajeesse üles näitus "Eestlased IBBY (Rahvusvaheline Noorsookirjanduse Nõukogu) aunimekirjas". (IBBY aunimekiri (IBBY Honour List) asutati 1956. aastal ja kandis kuni 1980. aastani nimetust Hans Christian Anderseni aunimekiri. Esialgu esitati raamatuid vaid ühes, kirjaniku kategoorias. 1974 lisandus illustraatori ja 1978 tõlkija kategooria. )

Rahvusvaheline Noorsookirjanduse Nõukogu valib igal aastal rahvusvaheliselt välja kirjaniku, kunstniku ja lasteraamatu tõlkija, kes sellesse nimekirja pannakse.

"IBY nimekirja on kantud 15 Eesti lasteraamatut," sõnab Orgma.

Kuni äsja räägitud näituse ülespanekuni on raamatukogu fuajees väljas aabitsanäitus, sekka ka mõned lugemikud. Näituse nimeks on "Ilus emakeel". Osa aabitsatest on pärit lasteraamatukogust, osa on raamatukogutöötajate endi kodudest. Kõige vanem lugemik on nii hinnaline, et seda näituseks välja pole toodud.

Küll aga võib Nelli Orgma seda soovijaile isiklikult näidata. Selleks onM. Kampmanni "Kooli Lugemiseraamat", 2. jagu. Trükis on välja antud 1920. aastal.Hinnalise raamatu on raamatukogule annetanud keegi lugejatest.

Kõige uuemaks aabitsaks on vitriinis väljas Jõgevamaa "Kalevipoja kodupaiga aabits".