Ilu, mis sündis läbi tule

Helve Tamm  Vali Uudised(2009), 4. detsember, nr. 91, lk. 5.

 

Jõgeva maakonna keskraamatukogus Põltsamaal rõõmustab detsembri algusest kuni kuu lõpuni silma kunstikooli savikursustel osalenute rakupõletustööde näitus "Läbi tule".

Põltsamaa kunstikooli juhataja Ethel Hakkaja selgitas, et näitusel olevad savist esemed meisterdati kevadistel savikursustel ning neile rakupõletust tehti suvel lossihoovi õues.

"Huvi rakupõletuse vastu on üleval juba mitu aastat. Selleks ahju saime aga eelmise aasta suvel," märkis Hakkaja, lisades, et uus samalaadne kursus on tulemas taas saabuval kevadel.

Alguse on rakupõletus saanud 15.-16. sajandil Jaapanis ning see seostus 
teejoomisrituaali ja mediteerimisega.

Valmis saviesemed põletatakse esmalt tavalises savipõletusahjus ning kaetakse siis rakuglasuuriga. Järgneb esemete põletamine rakuahjus. Punaseks kuumutatud asjad tõstetakse kiiresti saepuruga täidetud nõusse. Taolise keraa ja põletuse eripära seis peaasjalikult kiires esemete kuumutamises ja seejärel nende kiires jahutamises. Saepurusse torgatuna loovad leegid ja suits esemete pinnale enneolematuid ja ainulaadse värvidemängu mis muudab iga meisterdise kordumatuks.

Saanud vaevalt üles nimetatud näituse, valmistub kunstikooli rahvas juba uuteks näitusteks. Nimelt üllatavad nad vaatajaid varsti pArt galeriis ja kultuurikeskuses abstraktse kunstiga.