« Tagasi

Alates 11. kuupäevast 11 pilku 11 inimeselt

Ülle Lätte Valu Uudised(2009), 25. september, nr. 71, lk. 6.

Grupp siitkandi kunstnikke käis Roomas maalilaagris. Roomas maalimas käimist on siinsed kunstnikud harrastanud juba varemgi. Seekord käis killukest Roomat Põltsamaale toomas 11-liikmeline grupp. 
Tänavu ei käidud Roomas pelgalt põltsamaalastega. Viiele kunstiinimesele Põltsamaalt lisandus sama palju Jõgevalt ja üks Tallinnast. Reis kestis nädalapäevad. Et võõrsilt naasti suurte elamuste ja huvitavate Rooma linna vaadetega, kinnitab kuni 14. oktoobrini Põltsamaa raamatukogus olev Rooma maalilaagri näitus "11 pilku Roomale".

Üks Roomas käijatest, Põltsamaa Kunstikooli juhataja Ethel Hakkaja ütleb, et on superrõõmus selle üle, et Rooma-huvilistest tervelt 1l-liikmelise grupi kokku sai. Ainus meeshing selles seltskonnas oli Jõgevalt pärit kunstnik Toomas Muru, Alveri muuseumi juhataja. Hakkaja juhib näituse avamisele tulnute tähelepanu veel ühele huvitavale tõigale, õigemini suurele omalaadsele kokkusattumusele. Kui Itaalia reisilosales 11 kunstnikku, mille järgi näitus sai pealkirjaks "11 pilku Roomale", siis saatuse tahtel nihkus näituse avapäev just 11. kuupäevale. 
"Usun, et järgmisel aastal mingisugune grupp meist läheb kindlasti jälle Roomasse maalima. Kuid kindlasti sugeneb veel mingisugune koosseis, kes sõidab maalima mõnda teise välisriiki," usub Hakkaja, kelle sõnul 90 protsenti näitusele pandud töödest on Roomas kohapeal maalitud. Päevakord kujunes ideaalis selliseks, et hommikupoolikul maaliti ühel turismiobjektil, aga õhtupoolikul juba teisel. Igal päeval leiti aega ka kuumas rannas mõnulemiseks.

Elita Järvela meenutas, et kui esmakordselt Rooma maalima sõideti, lummasid teda sealne päike, värvid ja lõhnad, detailid, siis nüüd hakkas silma rohkem üldplaan. Üks kunstnikest avaldab arvamust, et see oli hea reis selles mõttes, et sai rahulikult ringi vaadata, Roomaga tutvuda ja maailmamelust puhata, vastupidiselt tavalisele turismireisile, kus kõik kohad tuleb kiiresti-kiiresti läbi tormata. Toomas Murule on aga silma hakanud roomlaste tore huvitav eripära, kuidas argielu depressiooni välja elada. 
"Kui meie Eestis elame depressiooni välja selle kaudu, et joome endid silmini täis ja "kustutame kõvaketta tühjaks", siis itaallased käituvad sarnaselt meile jäätisekohvikus. Nad lärmavad, trügivad ja määrivad üksteist jäätistega, kusjuures näiteks metroos on nad väga viisakad, vaiksed ja vaoshoitud. Jäätisekohvikus oli hirmus lärm - kõik trügisid, keegi ei saanud mitte millestki aru. Kohvikus oli oma 150 sorti jäätiseid, neid olid suured kuhilad, mitu palli otsakuti. Ma ei oleks ilmaski selle peale tulnud, et jäätisega saab niimoodi oma halba tuju leevendada," räägib Muru. "Sain tugeva impulsi. Kui ma Roomas maalisin 4-5 pilti, siis tagasi tulles tegin neid päris suure hulga."

Marian Rõuk seevastu ütleb, et tema oli Roomas esimest korda ja paljutki tahaks seal veel näha, kuulda ja maitsta. Ka jäätisekohvikus jäi tal käimata, kuna Roomas liikusid nad grupiti ja nende seltskond sinna ei sattunud. Rõuk lisab, et tema märgusõnaks Roomas oli mosaiik, sest ta polevat oma elus veel mitte kunagi nii palju koos ja korraga mosaiiki näinud. "Sealne mosaiigikunst, selle värvide mäng on vapustav." 
Huvitavaid ja ka naljakaid muljeid, mis seltskonda veel takkajärele ohtralt naeru 
lagistama panid, oli küllaga. Näiteks see, et kellegi esimene Roomas tehtud kunstitöö kukkus kapi taha ja mingisugune elukas sõi selle seal tükkideks. Meenutati toredat Itaalia päikest, sealset kämpinguelu, lennukisõitu, Rooma müüre, tulikuuma liiva ja palju muud. Ära märgiti ka juba varasematest Roomas-käikudest silma hakanud sealse rahva eriliselt silma paistev intelligentsus ja kultuursus. 
"Roomas on veel nii palju maalimisvõimalusi ja avastamisrõõmu, et ma ei tea ütelda, millal see võiks ammenduda," sõnab Hakkaja. "Mul tekkis mõte, et tahaksin sealt edasi ka Napolisse sõita. Tahan Pompeisse minna."

Rooma vaateid ja kõike seal maalitud ilusat-huvitavat saab näha Põltsamaa raamatukogu konverentsisaalis kuni 14. oktoobrini. Põltsamaalt läheb näitus "11 pilku Roomale" edasi Jõgevale.