« Tagasi

Raamatukogu tähistab juubelit koos raamatukogupäevadega

Siiri Õunap  Vali Uudised(2009), 16. oktoober, nr. 77, lk. 5.

 

Raamatukogupäevad on aeg, mil Eestimaa raamatukogud liidavad taas oma hääled, et end ikka ja jälle kuuldavaks ja nähtavaks teha. Paljude erinevate üritustega tõstame esile meie poolt pakutavate võimaluste paljusust. Igal raamatukogul on oma nägu - nii erinev ja samas ühesugune. Oleme ju loodud koguma, hoidma ja edastama kirjapandud teadmisi. Meie raamatukogu on saamas 95-aastaseks. Nende aastate jooksul on siin kogutud, hoitud ja antud edasi teadmisi, mis on rikastanud meie lugejate vaimupagasit.

Tänavuste raamatukogupäevade juhtmõte "Rahvas algab raamatust" on laenatud Hando Runnelilt, kes paneb meile südamele raamatusse kogutud teadmiste ja mälu abil hoida ja kaitsta oma rahvast.

Raamatukogupäevad algavad 20. oktoobril traditsioonilise ettelugemispäevaga, mil I klasside õpilastele loetakse ette Edgar Valteri lastejutte. Lasteüritused jätkuvad terve nädala vältel viktoriini -loteriiga, kus loosiga saadud küsimusele tuleb kohapeal raamatuid sirvides leida õige vastus, saades auhinnaks kingituse.

21. oktoobril korraldame maakonna raamatukogu töötajatele koolituse, mis võimaldaks meil raamatukoguteenuseid ja eriti e- raamatukogu edukamalt oma klientidele tutvustada ja aktiivsemalt kasutama õpetada.

22. oktoobril on kõigil võimalus lasta Kati Murutaril omale lugemist soovitada, sest kirjaneitsi on lubanud töötada ühe tunni laenutajana. Pärast aga on ta külaliseks Eedeni aia perenaisena meie kirjanduslikul salongiõhtul. Küllap ta teab, millest pajatab, on ju Murutari sulest ilmunud sel aastal mitu raamatut.

23. oktoobril jätkame külalislaenutajatega. Raamatukogu köögipoolt kaevad Jõgevamaa maavanem Viktor Svjatõsev, Põltsamaa muuseumi juhataja Rutt Tänav, SA Põltsamaa Sport juhataja Margus Metsma, Põltsamaa LV kultuurinõunik Kadri Suni (lasteosakonnas), Põltsamaa LV linnasekretär Tiia Vahter ja Põltsamaa Ametikooli kutseõpetaja ja Kuldsuu 2004 Margus Kastor.

Esimene raamatukogupäevade nädal saab olema viivisevaba, mis annab võimaluse tagastada ilma trahvi maksmata raamatuid ka nendel, kes on sellega veidi hiljaks jäänud. Soodustus ei kehti aga neile võlglastele, kes on saanud hoiatuse linnavalitsuselt. Uued lugejad saavad neil päevil tasuta raamatukogukaardi.

Raamatukogupäevade teine nädal kulgeb raamatuvahetuslaada nime all. Väikese summa eest pakume kasutatud raamatuid, mis on meile toodud inimeste poolt, kelle kodudes on need seisma jäänud või mitte leidnud lugemist. Saadud tulu läheb uute raamatute soetamiseks. Samal ajal on lubanud tulla oma raamatuid soodsalt müüma kirjastused Varrak ja Tea.

29. oktoobril toimub Lossi restoranis meie raamatukogu ja MTÜ Ajakirjanduse Uurimis- ja Koolituskeskuse (AUKK) ühise ettevõtmisena Põltsamaa filmiklubi avaüritus. Mõte on hakata klubivormis näitama kõikidele huvilistele rahvusvaheliselt tunnustatud väärtfilme ja parimaid Eesti linateoseid, mis tihtipeale Eestimaa kinodesse või telekanalitesse ei jõua.

31. oktoobril korraldame kirjandusliku ringkäigu Põltsamaa linnas, et tutvuda nende hoonetega, kus kunagi on asunud meie raamatukogu, samuti kirjanduslooliste ning trükitegevusega seotud paikadega. Sinna juurde pakuvad ajaloolist ülevaadet Vilja Roots muuseumist ja Siiri Õunap raamatukogust.

Põltsamaa raamatukogu algus ulatub aastasse 1914. Väljapanekul fuajee vitriinides võime lugeda raamatukogu tegevuse alusdokumentide koopiaid ning vaadata ajaloolisi fotosid hoonetest, kus raamatukogu on kunagi paiknenud.

Lugemissaali näitusel välja pandud artiklid kõnelevad raamatukogu töötajatest erinevatel aegadel. Lasteosakonna näitus "Teineteise jälgedes" tutvustab endist ja praegust raamatukogu direktorit, neist mõlemad on oma ametile suundunud lasteraamatukogu juhataja ametipostilt.

Näitus kojulaenutuses toob meid tänapäeva, kus rohkete fotodega illustreeritult saab tutvuda raamatukogu viimaste aastate tegemistega, mis on nüüdseks juba traditsiooniks saanud või saamas.

Konverentsi- ja näitustesaali seinagalerii tutvustab eesti kunstnike loomingut lasteraamatutes ning on koostatud Eesti Lastekirjanduse Keskuse poolt.

Juubelipäevad lõpetab 4. novembril "Meenutuste tund" raamatukogus, millele eelneb hauaplaadi avamine ja õnnistamine Põltsamaa kalmistul raamatukogu kauaaegsele juhatajale Ida-Helene Sutt-Reimale.