« Tagasi

Põltsamaal on väljas poolsada Euroopa Liidu teemalist pilapilti

Voorema(2009), 17. märt, nr. 31, lk. 4.

 

Eesti.pressimuuseumi eestvedaja MTÜ AUKKon toonud Põltsamaa raamatukokku karikatuurinäituse, mis heidab humoorika pilgu Eesti aastatele Euroopa Liidu liikmena.

Näitus "Eesti 5 aastat Emoopa Liidus - EL karikatuuridel" koosneb poolesajast pilapildist, mis on ilmunud Eesti ajalehtedes ajavahemikul 1. mai 2004 kuni 31. jaanuar 2009. Karikatuurid tuletavad kuude ja aastate kaupa meelde, millised olulised sündmused on Eesti tänaseks Euroopa Liidu liikmena selja taha jätnud, teatas mittetulundusühing.

Näitus algab karikatuuriga 2. maist 2004, millel on näidatud eestlase esimest hommikut eurooplasena. Väljapanekul on ka pilapildid suhkrutrahviga seotud vaidluste teemal, moosikampaaniast, Pooias kasvatatud eesti tomatitest ja tööjõu vabast liikumisest. Samuti on peatutud kõigil olulisematel poliitilistel sündmustel Eesti-Vene-Euroopa Liidu suhetel, Euroopa Liidu tulevikul ja Lissaboni lepinguga seotud küsimustel. .

Ajas ja sündmustes orienleerumise lihtsustamiseks on igal karikatuuril allkiri, millelt leiab autori nime, väljaande ja ilmumise kuupäeva. Samas ei vaja ükski karikatuur lisaselgitusi, sest need kõnelevad ise enda eest.

Väljas on nii üleriiklike kui ka maakondlike ajalehtedekarikatuure. Esindatud on Virumaa Teataja, Oma Saar, Lääne Elu, Järva Teataja, Eesti Päevaleht, Postimees, Äripäev, (SL) Õhtuleht ja venekeelne Postimees. Karikatuuride autorid on Urmas Nemvalts (Postimees ja vene keelne Postimees), Hillar Mets (Eesti Päevaleht), Indrek Tegelmann (Järva Teataja ja Virumaa Teataja), Andrus Peegel (Oma Saar), Ott Vallik (Lääne Elu), Anti Veermaa (Äripäev) jaAndres Varustin (Õhtuleht).

Näituse tellis Euroopa Komisjoni esindus Eestis ja selle pani kokku Eesti Ajalehtede Liit. Näitus on avatud raamatukogu lahtiolekuaegadel 16. märtsist 16. aprillini.

Varem on Eesti Ajalehtede Liit ja MTÜ AUKK teinud koostööd Põltsamaal toimunud Pressifoto 2007 näituse korraldamisel. MTÜ AUKK eesmärgiks on rajada Põltsamaal kui esimese eestikeelse ajakirjandusväljaande ilmumiskohas ajakirjandusmuuseum. Lähemat teavet ühingu kohta leiab selle kodulehelt www.aukk.ee.