« Tagasi

Raamatukogus on käimas ettevalmistused raamatu ja roosi päevaks

Rutt Rimmel  Vali Uudised(2009), 3. aprill, nr. 25, lk. 5.

 

Vastu tulles paljudele inimestele, kes on pöördunud raamatukogu poole sooviga annetada meile oma koduse raamatukogu ülejäägid, võtame vastu kasutatud raamatuid igal tööpäeval kuni 21. aprillini, et korraldada 23. aprillil saadud annetustest jm teavikutest raamatulaat.

Raamatukokku on palju helistatud ja küsitud nõu, mida teha nende raamatutega, mis koju enam ära ei taha mahtuda või mis on kunagi ostetud ja nüüdseks enam lugejat ei leia. Üks võimalus tõesti on neid pakkuda raamatukogule. Saame nendega asendada lagunenuid, kuid ka siin on piirid ja tekivad ülejäägid, nende hoidmiseks aga napib ruumi.

Nii otsustasime organiseerida suure raamatulaada, kus need inimesed, kel on tekkinud raamatuülejäägid kodudes saaksid oma , varudest lahti, teised aga oleksid õnnelikud, saades endale tasuta valida sobivaid raamatuid.

Samal ajal müüksime ka väga odavalt raamatukogu jaoks aegunuks osutunud või liigse eksemplaarsusega teavikuid, saades niimoodi raha uute ostmiseks.

Selleks et oleks, mida tasuta jagada, ootamegi inimestelt annetusi. Kuni 21. aprillini on kõigil võimalus tuua raamatukokku oma koduseid ülejääke: lasteraamatuid, ilukirjandust, teatmeteoseid ning aimekirjandust. Raamatud peaksid olema puhtad ja terved, niisugused, mis sobivad teistele anda. Ajakirju palume mitte tuua. Võime pakkuda raamatute veoks ka transporti, aga sel juhul tuleks aeg eelnevalt kokku leppida.

Annetatud raamatute tasuta pakkumine ja mahakantud raamatute müük saab toimuma 23. aprillil, traditsioonilisel raamatu ja roosi päeval, kus toimub ka püsililleistikute müük. Oleme nimetanud oma ürituse raamatu-ja lillelaadaks.

Lillelaada osa sisustab istikute müügiga Krista Kukk Viljandimaalt, kelle metsaäärne Nõrga talu on üks kaunemaid sealkandis. Vanast taluõuest on saanud imeline aed, kus lillesaared vahelduvad okaspuurühmadega ning minihekkidega. Kümmekond aastat taimeliikide ja sortidega tegutsemist on loonud Kristale pagasi, mille najal oskab ta ka teistele asjalikku nõu anda istikute valimisel ja kasvatamisel. Laadapäeval ongi võimalus lisaks müügile kuulata temalt loengut koduaia kujundamisest. Krista Kuke tegemistest saab rohkem teada artiklist "Lilleaed rohelises metsasaalis" selle aasta märtsikuises Maakodus.

23. aprillil, rahvusvaheline raamatu ja roosi päev

1930. aastatel tuli ühele Barcelona raamatukaupmehele romantiline idee, mille abil suurendada raamatumüüki ja parandada kirjanduse tundmist: Kataloonia kaitsepühaku Püha Jüri päeval hakati tähistama raamatu ja roosi päeva, mil mees kingib naisele roosi ja naine mehele raamatu. Raamatu ja roosi päev ehk The World Book Day osutus suurepäraseks ideeks ja tänapäeval tähistatakse seela kõikjal maailmas.

1995. aastal kuulutas UNESCO Kataloonia raamatu ja roosi päeva rahvusvaheliseks raamatu ja autoriõiguste päevaks, sest raamat on väärt päeva, mil teda austatakse kui vabaduse, ühtekuuluvustunde ja rahu sümbolit. 23. aprill on sobilik ka kirjandusajaloo seisukohalt. Sel kuupäeval sündisid Laxness ja Nabokov ning surid Cervantes ja Shakespeare.

Idee sünnikodus Kataloonias on Püha Jüri päev pühendatud täielikult raamatutele ja roosidele. Tänavad on täis raamatu- ja roosikioskeid toimub karnevalirongkäike, raamatuesitlusi ja kohtumisi kirjanikega. Eestis on raamatu ja roosi päeva tähistatud alates 1998. aastast. Põltsamaa raamatukogus aga alates 2000. aastast.