« Tagasi

Põltsamaal jõuti lossiööst filmiklubini

Toomas Reinpõld Vooremaa(2009), 17. oktoober, nr. 118, lk. 4.

 

Neli Põltsamaaga tihedalt seotud inimest leiavad, et aeg oleks oma filmiklubi asutada. Esialgu on plaanis vaid tõepoolest mõnusa seltskonnaga häid filme vaadata ja nende üle arutleda. Kui huvilisi jätkub ja klubist asja saab, võib selle asjaosaliste arvates ka ametlikult ära vormistada.

Põltsamaa linnavalitsuse haridus- ja kultuurinõuniku Kadri Suni sõnul sai juba ammu mõtetes olnud filmiklubi asutamise idee lõpliku kuju augusti lõpul Põltsamaa lossikompleksis toimunud lossiöö üritusest, kus osalesid lossikompleksis tegutsevate firmade ja huviklubide esindajad koos pereliikmete ja tuttavatega.

Tookord vaadati üheskoos Kiur Aarma ja Jaak Kilmi filmi "Disko ja tuumasõda".

Jõgevamaa Keskraamatukogu juhataja Rutt Rimmel lausus, et just sellel üritusel kinnistus mõte hakata edaspidi regulaarselt selliseid ühiseid filmivaatamisi korraldama. Rutt Rimmeli sõnul polnud see siiski mitte päris tema enda idee, vaid selle pakkus talle kunagi välja tema tütar Pilleriin.

Filmiklubist räägiti ka mõttetalgutel

Filmiklubi loomise mõte tõstatati tegelikult ka esimesel mail Põltsamaal toimunud mõttetalgute käigus. Nii Rutt Rimmel kui Kadri Suni tõdesid, et just suve lõpul saadi ühisest filmivaatamisest reaalne kogemus.

'"Jõudsime arusaamisele, et väärt ideed ei tohi enam sinnapaika jätta, vaid see tuleb ellu viia. Ainult rääkimisega ju kuhugi välja ei jõua," ütles Rutt Rimmel.

Nii saigi kokku neljaliikmeline seltskond, kuhu lisaks Kadri Sunile ja Rutt Rimmelile kuuluvad veel Pilleriin Rimmel ja Raivo Suni.

Asjaosaliste sõnul on filmiklubi asutajate eesmärk hakata huvilistele näitama tõelisi väärtfilme, mis ei ole niisama lihtsalt videolaenutustest kättesaadavad, vaid äsja tunnustuse pälvinud ja kinolinale jõudnud.

Võimalus suhelda ja põhjus kodunt välja tulla

Huviliste arvukus rõõmustaks filmiklubi asutajaid, kuid nad ei usu, et vaatajaid nii palju koguneb, et nad koos ekraani ette ära ei mahu .

"Ega me kommertslikke filme ega nn kassahitte näitama ei hakka," möönis Kadri Suni. Optimaalne vaatajate hulk oleks klubi asutajate hinnangul 20-30.

Suvelõpul vaadati koos filme kunstikooli saalis, edaspidi kavatsetakse seda teha lossi restoranis. Rutt Rimmel ja Kadri Suni pakkusid, et esialgu võiks filmiklubi kokku saada kord kuus. Edaspidine sõltub juba huviliste hulgast ja sellest, kuidas plaanitav klubiline tegevus käivitub.

Rutt Rimmeli sõnul tahavad nad kutsuda filmiklubisse esinema selliseid inimesi, kes teemat valdavad ja oskavad huvilistele demonstreeritava filmi kohta põhjalikumat infot jagada.

Kadri Suni nägemuse järgi võiks filmi vaatamisele järgneda mõttevahetus, mille muudaks mõnusamaks tassike kohvi ja natuke näksimist. Rutt Rimmel tõdes, et vahel tekib koduski mõne hea filmi vaatamise järel soov muljeid ja mõtteid kellegagi jagada.

Sellist võimalust pakubki filmiklubi. Tema sõnul oleme me tänapäeval liialt mugavateks muutunud ja tahame, et võimalikult rohkem meie ümber toimuvast meile koju kätte jõuaks.

Filmiklubi asutajate sõnul on tänavune aasta finantsiliselt kaetud ja nende ettevõtmist toetab kultuurkapital maakonna ekspertgrupp. Esialgu on plaanis küsida filmivaatamise eest 25 krooni. Nii Rutt Rimmel kui ka Kadri Suni on filmiklubi elujõulisuses veendunud.

Esimene ühine filmivaatamine on plaanitud 29. oktoobrile. Siis saab näha Saksa filmi "Teiste elud," mis räägib endisel Ida-Saksamaal tegutsenud organisatsioonist Gestapo. See linateos pälvis ülemöödunud aastal parima võõrkeelse filmi Oscari.