« Tagasi

Raamatukogu juubeliks avati Ida Sutt- Reima kalmul mälestusplaat

Ülle Lätte  Vali Uudised(2009), 6. november, nr. 83, lk. 5.

 

Jõgeva Maakonna Keskraamatukogu Põltsamaal tähistas neljapäeval oma 95. sünnipäeva. Seoses sellega olid kohale tulnud nii endised kui ka praegused raamatukogutöötajad. Samuti kõik, kel on raamatukogundusega olnud üldse või Põltsamaa raamatukoguga mingit pistmist varasemast või praeguses ajas. Kohal oli ka Jõgeva maavanema Viktor Svjatõsev, kes hindab väga kõrgelt põltsamaalaste tahet ja valmidust mitte unustada siinset "paksu kultuurikihti", nagu kohalikud inimesed oma sisutiheda ajalooga kodulinna olemuse on sõnadesse pannud.

Kulminatsiooniks raamatukogu suurele juubelile oli mälestusplaadi avamine Põltsamaa raamatukogu kauaaegse juhataja Ida- Helena Sutt-Reima kalmule. Sutt- Reima töötas raamatukogus juhatajana 1919-1940 ning 1943-1944. Tema kalmuplaadi ees süüdati küünlad ning Põltsamaa linnavalitsuse esindus eesotsas linnapea Jaan Aiaotsa ja kultuurinõunik Kadri Suniga asetasid kalmule lilled. Kalmul pidas kõnet, õnnistas plaadi sisse, samuti andis oma õnnistuse ka kohale tulnud rahvale ja pidas koos nendega vaikset palvust Põltsamaa koguduse kirikuõpetaja Markus Haamer. Seejärel viidi kõikide Põltsamaa kalmistul puhkavate varem raamatukogutööga seotud inimeste kalmudele nende mälestuseks põlevad küünlad.

Pidulik üritus jätkus raamatukoguhoones eneses. Raamatukogu konverentsisaalis peeti õdus meenutuste tund, mil sõna võtsid nii kunagised kui ka praegused raamatukogutöötajad või muul kombel raamatukoguga seotud isikud ning lugejad. Ajaloohõngulisi meenutusi jätkus pikemaks.

Lisaks sõnavõttudele vaadati ajaloolist videot Põltsamaa raamatukogust läbi aastakümnete.

Nagu sünnipäevale kohane, järgnesid õnnesoovid, käepigistused ja lillebuketid juba soliidses eas sünnipäevalapsele. Õnnesoovide vastuvõtjaks olid loomulikult praegused raamatukogu töötajad eesotsas direktor Rutt Rimmeliga. Pärast pikka pidulikku osa jätkus õhtu vabas vormis kohvilauale pandut maitstes.