« Tagasi

Mälestusplaat Ida- Helene Sutt- Reimale

Vali Uudised(2009), 26. august, nr. 62, lk. 8.

 

4. novembril 2009. a tähistab Põltsamaa raamatukogu oma 95. sünnipäeva.

Juubeliürituste ajal avatakse Põltsamaa kalmistul hauaplaat kauaaegsele raamatukoguhoidjale ja juhatajale IdaHelene Sutt-Reimale (1890-1956). Senine hauatähis on lõhutud.

Põltsamaa Lugemise Ring asutati 1914. aastal. Liivimaa Kubermanguvalitsusele esitati palve avada ringi liikmetele tasuta raamatukogu-lugemistuba. Luba saadi 1914. aasta oktoobrikuus. 1925. aastal muudeti lugemisringi raamatukogu Põltsamaa avalikuks raamatukoguks, mis on tänase Jõgeva Maakonna Keskraamatukogu eelkäijaks.

Ida-Helene Sutt-Reima oli 1919. aastast tegev Põltsamaa Lugemise Ringi juures kirjatoimetaja abina ja kassahoidjana.

1921. a sai temast raamatukoguhoidja ning ta juhatas Põltsamaa raamatukogu 1940. aastani, mil ta ametist kõrvaIdati poliitilistel põhjustel. Aastail 1943 ennistati Ida-Helene taas raamatukogu juhatajaks. Lühikese aja jooksul suutis ta korrastada sõja käigus laastatud raamatukogu ja avada selle lugejaile. 1944. a 21. septembri ägeda lahingutegevuse käigus süttis ning hävis pool Põltsamaa linna, sh linnavalitsuse maja, kus asus raamatukogu. Sellega lõppes ka Ida-Helene Sutt-Reima raamatukogutöö.

Jõgeva Maakonna Keskraamatukogu on otsustanud lasta teha Ida-Helene Sutt-Reima hauale uue mälestustähise.

Põltsamaa raamatukogus on avatud korjanduskarp, kuhu soovijad saavad teha omapoolse annetuse Ida-Helene Sutt-Reima ülekohtuselt unustusehõlma vajunud mälestuse jäädvustamiseks. Asutustel, kes soovivad toetada seda ettevõtmist, palume pöörduda raamatukogu poole.