« Tagasi

Põltsamaal saab näha kalanahast pilte

Ülle Lätte Vali Uudised(2009), 16. jaanuar, nr. 4, lk. 6.

 

Põltsamaa raamatukogu konverentsisaali seinu on ehtimas meeleolukas ja iseäralik näitus. Sedapuhku on kunstnikuks Antu Ott ja taiesteks kalanahast pildid. Näitus jääb avatuks kaheks nädalaks.

Näitus tuli Põltsamaale Jõgeva Linnaraamatukogust, kus see rõõmuga vastu oli võetud.

Pildid nagu pildid ikka - korralikult raamitud ja puha. Kuid kummaline materjal - kalanahk - teeb neist sootuks omalaadse näo ja väljanägemisega taiesed. Kalanahk annab meisterlikult sobitatuna tööle uskumatult palju värvivariante ja -varjundeid. Nii taust kui ka esiplaanil olev - kõik on kalanahast. Lisaks kalakestele on näha ka ehedat looduspilti, paadiga järvelolevat kalameest, lilli jne, jne. Lisaks kalanahkadele on oskuslikult ära kasutatud kalaluid, millest taiesele on meisterdatud näiteks okslikud kuusepuud. Kõik on lihtne ja äratuntav, samas aga üllatav ja puhas

Antu Ott, kes on ka kalamees, on telefoni-intervjuu ajal parajasti paadiga Võrtsjärvel kala püüdmas. Ütleb, et udu hakkab just hajuma ja et kalu on niipalju, et jõuab veel koju tirida - kaldal on kelk abiks.

Kalapiltide tegemist nägi mees kunagi Põhjarannikul, kus neid tegi Enn Koort. Ott tegi oma esimese pildi omapüütud kalade nahkadest, see oli looduspilt ca 20 x 25. Paljud pildid on läinud kinkimiseks.

"Lõhe- ja forellinahku on toodud mulle tuttavate kaudu Norrast ja Soomest. Nahad visatakse ju kala töötlemisel minema, peale lõhenaha, millest snäksi tehakse. Fileerijad naised on väga osavad, võtavad kinni silmi kalal naha maha. Suviti olen Võrtsjärve ääres kalurite juures tööl. Olen kala kokkuostjate kaudu siiski ka lõhenahka saanud," räägib meister ja lisab, et praegu ei tule mulle välismaalt üldse nahku.

Enne kasutamist nahk puhastatakse ja pestakse. Erinevaid varjundeid ja toone saab nahka de töötlemisel kemikaalide, äädika jm sellisega.

"Alguses ma värvisin pilte, kuid rahvas tahab näha ehedaid toone. Põltsamaal on üleval ka üks värvitud pilt, lilledega," räägib Ott. Lisaks lõhe- ja forellinahkadele kasutab kunstnik ka haugi-, latika-, koha-, säina-, külmsuitsuvikerforelli - (kuldkollane), lutsu-, kogre-, karpkala- ja muude kalade nahku. Ott ütleb, et kogre uim on ilus ja et väga ilusad on ka punased säinauimed.

Antu Oti kalapiltide näitus on käinud väga mitmetes kohtades, kaugem neist on Saksamaa. Eestis hakkas näitus 2004. aastal esmakordselt Soomaalt tulema. Viljandis olnud personaalnäitus tegi Otti E. Valtmani nimelise karikatuurivõistluse võitjaks ja Viljandi Kunstiklubi liikmeks. Näitust on olnud võimalik vaadata Laiusel, Karksis, Ramsis, Jõgeval, lähiajal saab Ramsis olevat näitust näha Viiratsis, Põltsamaa näituse edasiminekust autor praegu veel midagi rääkida ei oska.

Põltsamaa Kultuurikeskuse fuajees on vitriinides pisemad kalanahast pildid, mis on kaasa võetud näitusmüügiks. Kes soovib unikaalset taiest oma seinale, saab selle nüüd osta. Pidev näitusmüük on Otti kalapiltidest Kolga-Jaanis. Kaks viimast ja äsja valminud pilti on kunstnikul alles kodus. Need on "Viljandi veetorn" ning "Tähetark Igor Mang".