Tsaariaegne Viljandi tuli Põltsamaale

Ülle Lätte Vali Uudised(2008), 14.mai, nr. 36, lk. 5.

 

Viljandi Muuseumi direktor Jaak Pihlak ja muuseumi asedirektor teaduse alal Ain Vislapuu panid Põltsamaa raamatukogu konverentsisaali üles rändnäituse "Paadimehe Viljandi". Näitus jääb Põltsamaale maikuu lõpuni. 

Eelkõige on tegemist vaatenäitusega, mil saab näha vanu Viljandi vaateid ja kahte seinalaiust pannood. Ühel pannoodest on vaade kiriku tornist tsaariaegsele Viljandile, teisel pannool on võte Viljandi järve äärest Eesti Vabariigi ajal enne II maailmasõda. Väiksemaid fotosid on 11. 

"Fotod pärinevad Viljandi Muuseumi kogudest. Meie fotokogu on päris suur ja väärtuslik. Peamiselt on tegemist Jaan Rieti fotodega, kuid on ka muid," räägib Pihlak ja toonitab väikelinna vanade fotode erilist tähtsust. "Kui väikelinnades leidub veel eelmise EV aegseid fotosid, siis tsaariaegseid on kindlasti väga vähe. Viljandi õnneks on seal läbi aegade leidunud hulga häid fotograafe. Üks kuulsamaid nendest on Jaan Riet." Riet pildistas tsaariaegset Viljandit, hiljem jätkasid tema tööd tema lapsed. Pihlak tähendab, et Viljandist on olemas nii palju huvitavaid fotosid, et seda mahtu arvestades oleks võimalik veel kümme näitust kokku panna. 

Pihlak kiidab näituse kena väljanägemist ja tõesti peab nentima, et vana tsaariaegne pannoo on värviline, loomulikult koloreeritud. Ammused vaated fotodel on selged ja värsked.

"Tänapäevatehnika võimaldab kõike," kiidab Jaak Pihlak.

Vanade fotode alusel on näituse kokku pannud ja pilte töödelnud Ain Vislapuu, IT töötaja Herki Helves ja näituste kujundaja Lüüli Kiik. 

Algselt, möödunud aastal, oli kõnealune rändnäitus üleval Viljandis ja esimeseks kohaks väljaspool Viljandit, kuhu see üles pandi, ongi Põltsamaa. Viljandi Muuseumi direktor sõnab, et kui on huvilisi (muuseumi kodulehelt saab näitusi näha ja omale nõutada), siis viiakse näitus mujalegi vaatamiseks. 

Näitusekülastajail oleks soovitav pisut aega varuda, kuna lisaks väljapandule seisab näituse juures arvuti, mille ekraanil jookseb rohkem kui sada Viljandi vaadet. 

"Meil on praegu üleval üks ilus näitus, mis läheb sügisel Narvasse muuseumide festivalile. See näitus on seotud Jaan Rieti tütre Hilja Rietiga, kes enne II maailmasõda, EVajal tegi fantastilisi postkaarte ja natüürmorte. Seda võiks tulevikus ka siin, Põltsamaa raamatukogus eksponeerida," räägib Pihlak.