« Tagasi

Head raamatud kestavad ajas

Ülle Lätte  Vali Uudised(2008), 17. oktoober, nr. 79, lk. 3

 

Jõgevamaa Keskraamatukogus Põltsamaal avati omalaadne raamatunäitus. Välja pandi linna tuntumate inimeste lemmikraamatud, lapsepõlveaegsed ja praegused. Avamisele olid palutud ka inimesed ise.

Lapsepõlve lemmikraamatud olid välja pandud raamatukogu lasteosakonda, teised fuajeesse. Lasteosakonna juhataja Nelli Orgmaa nimetab, et raamatud, mis olid laste lemmikud kolmekümne aasta eest, on seda ka praegu.

"Hea asi oli, on ja jääb," nendib Orgmaa.

Raamatukogu juhataja Rutt Rimmel rääkis näituse avapäeval, et idee tekkis juba möödunud aastal, kui toimus üritus "Tuntud inimene raamatukogus". Sel ajal tekkiski juhatajal mõte uurida, millised on linna tuntumate inimeste lemmikraamatud olnud lapsepõlves ja millised on praegu.

"Praegusaegsed lapsed on meie aegsetest palju targemad," nentis raamatukogu juhataja Rutt Rimmel näituse avamisel. "Nad leiavad info kiiresti internetist kätte ja oskavad selles orienteeruda. Ka nende maailmapilt on selgem. Meil kui raamatuinimestel läheb info otsimiseks palju rohkem aega. Kuid teine pool, mis puudutab hingeharidust, on tänapäeva lastel vajaka. Just selle valguse annabki inimesele raamatu lugemine, romaanid, luuletused, üldse ilukirjandus. Selle näitusega tahakski kutsuda noori raamatukogusse vaatama, et nendeni jõuaks teadmine - mõnikord on vaja võtta aeg maha, võtta kätte juturaamat või luulekogu."

Kui täiskasvanute lemmik raamatute ampluaa oli lai, siis lasteraamatute osas on läbi aegade jäänud lemmikuks näiteks Astrid Lindgreni raamatud, mis on kirjutatud juba 1940ndatel aastatel. Eesti keeles on need ilmunud 1960ndatel ja 1970ndatel aastatel. Lemmikuteks on jäänud ka Eno Raua raamatud "Sipsik" ja "Mõru kook", 1907. aastal esmakordselt trükist ilmunud Ferenc Molnari "Paltänava poisid" jne.

"Nende raamatute eripäraks on see, et teema, millest aastakümnete eest kirjutati, on igavene. Ükski laps ei tunne neid raamatuid lugedes, et teema on vana ja ta ei oska selleaegsetest asjadest aru saada. See ongi nende raamatute väärtus, need on igavesed raamatud," seletas lasteosakonna juhataja Orgmaa.

Raamatukokku näituse avamisele olid tulnud ka paljud nendest inimestest, kelle lugemuseelistused näituseks seati. Kohal olid linnapea Jaan Aiaots, haridusnõunik Kadri Suni, AS Põltsamaa Felix tegevdirektor Anti Orav, kirjanik Henn Kaarel Hellat ja paljud teised. Just lasteraamatute osas tekkis elav keskustelu. Mitmed kohaletulnuist ka põhjendasid pikemalt oma lugemiseelistust. Ühiselt meenutati lapsepõlveaegset raamatuvalikut.