« Tagasi

"Tädi, kükita maha, ma tahan sind kallistada!"

Ülle Lätte  Vali Uudised(2008), 28. november, nr. 91, lk. 5.


Jõgevamaa Keskraamatukogu lasteosakond tähistas oma 55. sünnipäeva. Pidustused olid raamatukogukohased: õpilastele korraldati raamatukogus kohtumine lastekirjanik Kerttu Soansiga. Lasteosakonna juhataja Nelli Orgmaa tutvustas kohaletulnutele ka lasteraamatukogu ajalugu.

Põltsamaa lasteraamatukogu sai alguse 1953. aastal.

"29. juulil tehti esimene sissekanne kolmekümne raamatu ostmiseks. Raamatuid hakati laenutama novembris. Raamatukogu ise asus sel ajal Lossi (sellel ajal V. Kingissepa tn) tänavas," räägib Nelli Orgmaa lasteraamatukogu kujunemisloost. Praegusesse asukohta kolis asutus 1962. aastal. Algselt oli hoone olnud põllumajadusseltsi majaks ja seejärel linna kultuurimajaks. Raamatukoguks hakati maja kasutama pärast Põltsamaa rajooni ära kaotamist.

"55 aasta jooksul on raamatukogu lasteosakonnas töötanud 17 inimest, kes vähemat, kes pikemat aega. Paljud neist on töötanud siin väga kaua. Esimene juhataja ja laenutaja oli raamatukogu lasteosakonnas Niina Matuhno," räägib Nelli Orgmaa. Sealt edasi pidasid juhatajaametit Maria Norvet (1955-1958) ja Vaike Kaup (Oro) (1958-1970). 1969. a I kvartalis ning 1970. a III kvartalis tunnistati Jõgeva rajooni raamatukogude hulgas Põltsamaa lasteraamatukogu töötulemused parimaks, preemiaks rändvimpel "Parim raamatukogu".

Lasteraamatukogus tehtav on laste jaoks väga oluline

Nelli Orgmaa nimetab, et kõik, mis majas on 55 aasta jooksul toimunud, on väga tähtis ja oluline ning sellepärast on lasteosakonnal olemas ka omad kroonikaraamatud. Neid on kokku kolm ja nad on ajapikku mahukateks albumiteks kujunenud.

"Meie jaoks väga oluliseks kujunes 2002. aasta 20. märts. Siis alustasime arvuti abil laenutamisega. Väga tähtsaks kuupäevaks sai ka 18. juuni 2004. aastal. Sel päeval me kolisime sisse vana hoone juurde ehitatud uude tiiba, kus me nüüd asume," räägib Orgmaa ja lisab, et tuba on soe ja töötingimused on uutes ruumides väga head. "Tahaksin tänada inimesi, kes on selle nimel vaeva näinud, et meie töötingimused oleksid sellised, nagu nad praegu raamatukogus on." Raamatukogu lasteosakonnas töötab juhatajaga kokku kolm inimest. Laenutajaks on Viivi Tell ja lugemissaalis töötab Anne Ütt.

"Meie töö pole mitte ainult raamatute laenutamine ja riiulisse panek. Me korraldame siin üritusi, raamatukogupäevi, lasteraamatukogupäevi, kutsume lapsi klasside kaupa raamatukokku, teeme näitusi ja nii edasi," loetleb lasteosakonna juhataja. Lasteosakonna 55. juubeli puhul kutsuti lastele külla lastekirjanik Kerttu Soans. Vestlus ja keskustelu oli laste ja kirjaniku vahel väga siiras ja elav.

Suhtumine lasteraamatukogusse on soe ja südamlik

"Meie raamatukogul on palju sõpru ja suhtumine lasteraamatukogusse on väga hea. Kui ma olen pidanud kellegi poole pöörduma abipalvega või palunud kelleltki koostööd, pole mitte keegi suhtunud lasteraamatukogusse ükskõikselt või tõrjuvait. Meie raamatukoguga arvestatakse ja meie soovidega tullakse alati vastu." Raamatukogu fuajees on praegu väljapanek kingitustest, mida raamatukogule on aastate jooksul kingitud. Enamik kingitusi on lasteaialastelt ja kooliõpilasteIt, kuid leidub ka lihtsalt raamatukogusõprade kingitud asju.

Päeval tänaval oma raamatukogutädi Nellit kohates on lapsed nii mõnigi kord küsinud: tädi, kas raamatukogu on täna kinni? "Ei ole kinni," vastab tädi Nelli. Möödunud nädalal käisid kõik lapsed esimestest kuuendate klassideni raamatukogust läbi. Toimus suvelugemisprojekti lõpetamine. Orgmaa kiidab õpetajaid, kes kõik leidsid aega lastega kohale tulla ja pidasid üritust vajalikuks.

"Kõik kollektiivid olid raamatukogust ära minnes rõõmsad. Rõõmsad olime ka meie," räägib juhataja. Ka lasteaialapsed käivad tihti raamatukogus. Juhataja meenutab siiani härdusega hetke, mil üks väike laps oli talle ütelnud: "Tädi, kükita maha, ma tahan sind kallistada!"

"Need on sellised momendid, mille nimel tasub elada ja mil sa tunned, kui hea on lasteraamatukogus töötada," möönab Nelli Orgmaa.