« Tagasi

Raamatu ja roosi päev tõmbas rahvast magnetina

Ülle Lätte Vali Uudised(2008), 30. aprill, nr. 33, lk. 7.


Jõgevamaa Keskraamatukogus Põltsamaal peeti traditsioonilist raamatu ja roosi päeva. Rahvas sai vaadata raamatunäitust, osta raamatuid ja taimi. Päeva lõpetuseks esines Tallinna Botaanikaaiast Evi Siibak loenguga orhideedest.

Fuajees on välja pandud raamatud roosidest, laenutusosakonnas saab näha näituseks välja pandud aiapidamise raamatuid.

Külastajaid voorib raamatu ja roosi päeval raamatukogust läbi päris palju. Kes on huvitunud taimedest, kes seisatavad, et uudistada kirjastuste poolt pakutavat.

Rita, kes parajasti raamatuleti ees seisab, seletab, et tema tuli tegelikult taimi, püsikuid vaatama. Teiseks kindlaks sihiks oli osta "Ilmavaatleja päevaraamat".

"Kuna ma olen juba kümmekond aastat ilmavaatlusi üles märkinud, siis siia on hea kirja panna. Viimastel aastatel küll vanarahvatarkused enam paika ei pea ja ilmaennustamine täppi ei lähe, kuid tore on seda teha sellegipoolest," selgitab Rita. "Taimedest leidsin endale päevaliilia ja hosta taimi."

Maarit ütleb, et tuli raamatuid uudistama, kuna oli tuttavatelt kuulnud siin müüüdavatest vahvatest raamatutest.

"Võib-olla leian mõne vahva aiaraamatu, mida saaks näiteks lasteaias kasutada. Mulle meeldivad üldse raamatupoed. Maarit lisab, et taimi ta siit ei osta, kuna seda teeb ta kindla suunitlusega ja siin selliseid taimi pole.

"Näitusele panime välja uuemad raamatud ja hiljem saab neid ka välja laenutada," räägib raamatu ja roosi päeva peakorraldaja, teenindusosakonna juhataja Aive Rimmel. "Mul on sellest päevast väga head muljed. Raamatukogus käib täna väga palju rahvast. Vaadatakse näitusi. Eriti palju ostetakse Maalehe raamatuid, need on väga soodsa hinnaga. Taimi osteti ka. Ma usun, et rahvale on sellist üritust vaja."

Ülemaailmne raamatu ja roosi päev, mida tähistatakse 23. aprillil, Kataloonia kaitsepühaku Püha Jüri päeval, sai alguse 1930. aastatel Barcelonast. Nimelt otsustas üks sealne raamatukaupmees suurendada raamatumüüki ja parandada kirjanduse tundmist. Raamatukaupmehe idee kohaselt kinkis raamatu ja roosi päeval naine mehele raamatu ja mees naisele roosi. 1995. a kuulutas UNESCO Kataloonia raamatu ja roosi päeva rahvusvaheliseks raamatu ja autoriõiguste päevaks. Põltsamaa raamatukogus tähistati seda päeva juba kaheksandat korda.