Salongiõhtu Henn-Kaarel Hellati ja näitleja Andres Otsaga

Ülle Lätte  Vali Uudised(2008), 29. oktoober, nr. 82, lk. 5.

 

Jõgevamaa Keskraamatukogus Põltsamaal toimus esimene kirjanduslik salongiõhtu. Külalisteks olid kirjanik Henn-Kaarel Hellat ja näitleja Andres Ots. Salongiõhtute näol on tegemist raamatukogu töötajate poolt algatatud uue kultuuriürituste seeriaga.

Raamatukogu konverentsisaalis habiseb mahe küünlavalgus ja mängib vaikne muusika. Ürituse alguseni on veel veerandtunnike, kui rahvas vaikselt kogunema hakkab. Uksel võtab tulijaid vastu pokaalike Põltsamaa veini ja kaks suurt vaagnat viinamarju. Varasematel tulijatel on õnne tooliridade ja istekohtade vahel valida, hilisemad on õnnelikud, kui kuskil veel mõni vaba koht leidub, kuhu end sisse seada. Püsti ei jää siiski keegi - kõige viimastele tulijatele tuuakse kõrvalruumidest kiiresti toole juurde, koha ikka leiab. Keset üldist saginat on märkamatult kohale jõudnud ka õhtu naelad, kirjanikuhärra ja näitlejahärra ise. Lisaks Hellati Põltsamaa fännklubile, nagu kirjanikuhärra ise nimetab, on Lõuna-Eestist sõitnud kohale ka Hellati ja tema loomingu austajad Olav Renno koos abikaasa Astaga.

"Meie ürituste mõte on pakkuda inimestele midagi eelolevateks pimedateks õhtuteks. Et inimesed saaksid olla iseendaga ja nende toredate inimestega, keda me oleme siia kutsunudja kes on midagi väga ilusat loonud ja loomas," ütleb raamatukogu direktor Rutt Rimmel salongiõhtut sisse juhatades.

Henn-Kaarel Hellat lausub, et neljapäev on tema elus alati üks suur salongipäev

olnud. Nimelt on kirjanik varasematel aegadel neljapäeviti oma kodus pikemat aega ise salongipäevi korraldanud. Nendest salongipäevadest rääkimast esineja keeldub, sest jutt olevat nii pikk, et sellest peaks lausa raamatu kirjutama. Küll aga meenutab kirjanik oma eluloolise viie raamatu väljaandmisega seonduvat, öeldes, et mõte nende kirjutamisest tekkis tal juba 30 aastat tagasi. Henn Kaarel Hellat annab ülevaate oma ilmunud raamatutest, rääkides värvikalt iseenese elulooseiku alates varasest noorusest kuni siiani. Vanu asju aitab meenutada näitleja Andres Ots, kes esitab Hellati kui ka tema ammuste sõprade luulet alates väga varasest noorusest tänapäevani välja. Oma luulet esitab ka Hellat ise, samuti räägib edasistest plaanidest ja annab põgusalt teada, et tegemiseian järgmine raamat tema eluloosarjast "Valge ja punane".

''Ma ei ütle, et ma enesereklaamija oleksin, pigem eraklik ja enesekeskne. Miks ma siis oma eluloosarja kirjutan? Kui inimese elu, ükskõik millise, saab viimase võimaluseni lahti harutada, siis on see väärtus omaette. Minuga paralleelselt hakkasid kaks kirjanikku veel sama asja tegema. Kahjuks üks neist, Sanderi - nimeline väliskirjanik on nüüd manalateele varisenud. Teine kirjanik Heino Kiik aga kirjutab edasi," räägib Hellat. Kirjanik kõneleb, et elulooraamatuid laiemas mõttes vaadatuna näitavad need, kui palju erinevaid situatsioone on inimesed pidanud läbi elama ja kui palju on olnud inimestel ja nende lähedastel katastroofe; kui palju on vaja inimesel elu jooksul kohaneda.

Esimene kirjanduslik salongiõhtu kandis nime "Inimese Tegemine Henn-Kaarel Hellati mälupeeglis". Õhtud hakkavad raamatukogus toimuma neljapäeviti igas kuus korra, nende korraldajaks on raamatukogu teenindusosakonna juhataja Aive Rimmeld. Järgmine salongiõhtu toimub 13. novembril.