« Tagasi

Eva Järve keldrivaikuses maalitu sai näituseks

Ülle Lätte Vali Uudised(2008), 11.. aprill, nr. 28, lk. 1.

 

Põltsamaa Kunstikooli õpetajatel on põhjust rõõmustamiseks. Kooli ajaloos esmakordselt on üks selle vilistlastest, Eva Järv, on saanud maha personaalnäitusega "Roosad labradorid".

Põltsamaa Kunstikoolil on olnud küll hulgaliselt näitusi, kuid siiani on need olnud ühis- või õpetajatekunstnike juhendamisel tehtud töödest.

"Lisaks sellele, et see on meie kunstikooli ajaloo jooksul esimene meie õpilase isikunäitus, on Eva selle täiesti iseseisvalt ette valmistanud," nimetas kunstikoolijuhataja Ethel Hakkaja ja lisas, et sarmikas tütarlaps oli maalimises juba kunstikooli õpilasena meeldivalt iseseisev.

Eva rääkis, et esimene töö, millest lähtuvalt on maalitud ka kõik järgnevad, valmis tegelikult suvises maalilaagris olles. Siis aga tütarlapsel veel näitusemõtteid peas ei olnud. Need tulid hiljem. Pimeda tel talveõhtutel, kui inimesed tavaliselt kodudes televiisorite ees istuvad, leidis gümnaasiumi lõpuklassis õppiv Eva tahtmist ja jõudu üksinda kunstikooli keldrikorrusel maalimas käia.

"Mul oli kunstikool lõpetatud, kuid käisin nagu "üleajateenija"," ütles tütarlaps. Kas hilistel õhtutundidel üksinda lossi keldris kõhe ei hakanud? "See ruum on mulle õpiaastate jooksul väga omaseks ja armsaks saanud. Tundsin end seal väga turvaliselt."

Eva ütles kõik oma viimaste kuude jooksul kogetud tundmused maalidesse pannud olevat. Ta maalis siis, kui on rõõmus ja siis, kui oli kurb. Eva sõnas, et tahab edaspidises elus kunstiga edasi tegeleda, kuid see ei pea olema tema elu peamine suund.

"See on lihtsalt üks pool minust, mida ei saa minult ära võtta. Kunsti loomine on pigem dialoog ümbritseva ja iseendaga, et end seesmiselt täiendada ja kasvatada. Praegune näitus on kui üks etapp, üks väike ajajärk, mil ma end väljendan. Kuid kõik on pidevas muutumises ja see on väga hea. Praeguse kooslusega jäin ma väga rahule," avaldas noor kunstnik.

Eva rääkis, et tulevikuplaane ta pikalt ette ei pea, vaid tegutseb seesmisel sunnil.

"Mõnikord on see halb, et ma tegutsen tunde ajel, aga mõnikord läheb elu põnevaks," lausus Eva. "See sild, mis ühendab minu üht poolt teise maailmaga, peab olema väga tugev. Et see nii oleks, selles on suur osa minu kunstikooli õpetajatel. Meil oli koolis väga hea kollektiiv. Meie lennus oli mitmeid andekaid inimesi. Nad kõik oleksid võimelised oma näitust tegema. Kuid nad on kõrgkoolidesse läinud. Minu õnn on see, et jäin veel aastaks siia."

Eva Järve "Roosad labradorid" on Põltsamaa raamatukogu konverentsi- ja näitusesaalis rahvale vaatamiseks kuni 30. aprillini.