« Tagasi

Õpilased tegid tarbekunsti

Riina Mägi Vooremaa(2007), 18. jaanuar, nr. 7, lk. 3.

 

Jõgeva linnaraamatukogu lugemissaalis saab selle nädala lõpuni vaadata Jõgeva Gümnaasiumi õpilastööde näitust "Tarbekunst — kas on "kunst"?". 

I-VIII klasside õpilaste siidi- ja klaasimaali- ning lüsterdamistehnikas taiesed on valminud kunstiõpetaja Ene Kõnnussaare juhitud projekti raames. Projekti "Tarbekunst — kas on "kunst"?" rahastas kultuuriministeerium.

"Portselanesemeid lüsterdamas käisime Palamuse klaasikojas kevadisel ja suvisel koolivaheajal, siidi- ja klaasimaali töötoa korraldasime oma koolis sügisesel koolivaheajal," ütles Ene Kõnnussaar.

Eriti meeldis õpilastele tema sõnul lüsterdamine ehk portselanesemete läiklevate portselanvärvidega kaunistamine: see annab nimelt ka väheste oskuste puhul väga efektse tulemuse. Ent meeleldi maalisid õpilased ka klaasvitraaže ja siidsalle. Õhinaga olid asja kallal poisidki.

"Poiste ja tüdrukute tööd tulevad tavaliselt üsna erinevad," ütles Ene Kõnnussaar. "Üks noormees maalis näiteks siidsallile Euroopa ühisraha — euro — sümboleid ja tegi endale eurodega tassigi."

Tüdrukute maalitud sallidel-vitraažidel domineerivad rohkem loodusest laenatud motiivid.

Tarbekunstiprojekti on Ene Kõnnussaarel plaanis jätkata: nii sellepärast, et esimese rahaeralduse väiksuse tõttu jäi pool kavandatust tegemata, kui ka sellepärast, et lastele lihtsalt meeldib selline meisterdamine. Tarbekunstiprojekti võib teatud määral käsitleda ka kui Jõgeva Gümnaasiumi panust ikka veel kestvasse üleriigilisse disainiaastasse.