« Tagasi

Keskraamatukogus tähistatakse "Raamatu ja roosi päeva"

Ülle Lätte Vali Uudised(2007), 20. aprill, nr. 31, lk. 3.

Üks Barcelona raamatukaupmees, kes soovis raamatumüüki suurendada, otsustas 1930. aastatel oma kauba Kataloonia kaitsepühaku Püha Jüri kaitse alla panna. Sellest hargnes kaupmehel idee 23. aprillil, jüripäeval, hakata tähistama "Raamatu ja roosi päeva".

Raamatumüügi suurendamiseks ja kirjanduse rahva sekka viimiseks pakkus kaupmees välja geniaalse idee, mis kohemaid rahvast võlus. Nimelt kehtestas ta, et "Raamatu ja roosi päeval" kingib mees naisele roosi ja naine mehele raamatu. Rahvas võttis päeva huvitava ja romantilise kombestiku omaks ning "Raamatu ja roosi päev" levis üle kogu maailma. 1995. aastal kuulutas UNESCO Kataloonia "Raamatu ja roosi päeva" rahvusvaheliseks raamatu ja autoriõiguste päevaks. Tänapäeval tähistatakse seda kõikjal.

Lille- ja aiandushuvilisteie palju põnevat

Kuna Põltsamaa on teadagi tuntud siinse roosiderohkusega, siis otsustasid keskraamatukogu töötajad pakkuda "Raamatuja roosi päeval" rahvale rooside kinkimise kombe asemel midagi uut. Sel päeval leiavad raamatukogust eest palju huvitavat need, keda huvitavad lisaks raamatutele ka lilled.

"Meile tulevad esinema väga tunnustatud oma ala asjatundjad," nimetab Jõgeva Maakonna Keskraamatukogu teenindusosakonna juhataja Siiri Õunap. Külalisesineja Sulev Savisaar, kelle poolt välja antud "Sibullillede leksikon" nii mõnegi põltsamaalasest lillekasvataja raamaturiiulis seisab on tuntud lillekasvataja, kes oma suures koduaias ka ekskursioone vastu võtab. Savisaar räägib Põltsamaal sibullilledest ja pojengidest.

Lilledest läbi raamatute

Ajakiri "Kodu ja Aed" teatavasti annab ajakirja kõrvalt välja ka aiavihikuid. "Raamatu ja roosi" päeva üritusel on keskraamatukogus ettekandega esinemas ajakirja peatoimetaja Eve Veigel. Samuti hiljuti ilmuma hakanud "Kodu ja Aed" tütarajakirja "Meie Pere" peatoimetaja Signe Lahtein. Viimati nimetatu on teadupärast pärit Põltsamaalt.

Tallinnast on kohal "Rahva Raamat", oma kodulinnast aga OÜ Joosti Aiand. Lasteosakonda pannakse üles raamatunäitus Aiasõbrale", mis tutvustab aiandushuvilistele uuemaid raamatuid.

Fotokonkurss "Isekeskis raamatuga" on lõpusirgel

Mäletatavasti kuulutas raamatukogu varakevadel välja fotokonkursi "Isekeskis raamatuga". Tänaseks on tööd laekunud ning "Raamatu ja roosi päeval" kuulutatakse välja võitjad, kes saavad samas ka autasustatud.

"Fotokonkursist teeme ajalehes "Vali Uudised" ka pikemalt juttu. Ka võidutööd leiavad avaldamist. Ette rutates võib öelda, et fotovõistlus õnnestus. Sellele laekus 89 tööd. Tööde laekumise geograafia algas Põltsamaa linnast ja vallast, töid tuli ka Tartumaalt, Tartu linnast ja Tallinnast," räägib siiri Õunap nimetades, et saadeti päris häid fotosid ning nendest pannakse mai alguses raamatukokku üles näitus.

Huvitavat jagub veel kolmapäevakski

Kuna ürituse päevakava on väga tihe, jätkub "Raamatu ja roosi päev" veel ka kolmapäeval, mil keskraamatukokku tuleb külla Eesti Entsüklopeediakirjastus. Entsüklopeediakirjastus on kavandanud analoogsed väljasõidud kõikidesse maakondadesse. Seoses Eesti Entsüklopeedia väljaandmise lõpulejõudmisega ilmus hiljuti selle 15. köide "Maailma maad". Kirjastuse rahvas esitleb viimast köidet ja tutvustab teatmekirjanduse väljaandmist, samuti räägib teatmekirjanduse tulevikust tänapäeva infoühiskonnas. Müüakse esitlushindadega kirjastuses välja antud raamatuid, s.h. eelnimetatud EE lõpuköidet.

"Raamatu ja roosi päeva" korraldajateks on keskraamatukogus asutuse juhataja Rutt Rimmel, teenindusosakonna juhataja Siiri Õunap ja peaspetsialist Sirje Undusk. "Raamatu ja roosi päeva" on Põltsamaal tähistatud juba mitmel aastal.