Põltsamaa raamatukogutöötajate varjatud anded
Vaike Käosaar Vooremaa(2007), 10. veebruar, nr. 17, lk. 4.
Põltsamaal, maakonna keskraamatukogu konverentsisaalis saab kuni 20. veebruarini näha üht isemoodi kunsti- ja käsitöönäitust nime all "Raamatukogutöötajate varjatud anded". Välja on pandud üheksa oma maja inimese näputööd.
"See ei ole kaugeltki kõik, vähemalt teist samapalju on kodudes," ütles keskraamatukogu direktor Rutt Rimmel ning tunnistas, et näituse kokkusaamine oli kujunenud tegelikult lausa ületamatult raskeks. "Inimesed on tagasihoidlikud ja eks need asjad ole ju enda ja pere tarbeks tehtud. Ometi oli tahtmine teistelegi näidata, milleks kõik raamatukogus töötavad inimesed võimelised on ja kui fantastilisi asju teha oskavad".
Kõik algas stangedest
Hiljuti õnnestus raamatukogu konverentsisaali jaoks saada stanged. Sellest oli juba ammu unistatud, et saali saaks mõnd foto- või kunstinäitust tuua ja oleks Põltsamaa linnal ühtlasi üks näituseruum juures. "Jäägu pealegi seinad edaspidi mistahes kunsti või fotode väljapanemiseks. Esimese näituse võiks ju teha hoopis isemoodi," leidis Rutt Rimmel. Julgust saadi Viljandi kolleegidelt, kes olid oma majas analoogilise näituse juba koostanud. Enam-vähem on ju majas ka teada, kes mida teha oskab. Aga nagu selgus, oli mõnegi jaoks oma näputöö teistele vaadata toomine päris suur julgustükk. Üht-teist nii seintele kui ka laudadele väljapanemiseks siiski jätkus ja ühtekokku sai näitus päris mitmekesine. Näha saab nii maale, joonistusi, heegeldus-, kudumis- kui ka õmblustöid. "Väljas on küll üheksa inimese erinevad tööd, aga kui arvestada, et üks töökaaslane pakkus näituse avamise puhul nelja sorti omatehtud pirukaid, siis võib öelda, et oli kümnes ka, ainult et tema looming sai ära söödud," naeris Rutt Rimmel.
Kunsti ja käsitööd
Laudadele pandi välja erinevad käsitööd. Viivi Telli tehtud suur lapitehnikas vaip ja Sirje Tero siidimaalis rätikud aga vaatavad vastu seinalt ning Anne Üti kootud kaltsuvaibad põrandalt. Anne Ütt, kes ühtlasi on Põltsamaa käsitööseltsi eestvedaja, on näha toonud lauatäie oma koostatud käsitööseltsi kroonikaraamatuid ja ümbruskonna käsitöötraditsioonide kroonikaid nagu "Põltsamaa kihelkonna rahvarõivad", "Põltsamaa kihelkonna kirivööd" jt. Laudadel hakkavad silma veel Piret Põldre ja Anne Üti viltimistööd, Nelli Orgmaa kootud linikud ja kraed ning kampsunid, Rutt Rimmeli ja Aive Nurmekivi õmmeldud esemed ning kootud kampsunid, Siiri Õunapi kampsunid, Sirje Unduski heegeldus- ja õmblustöö jne.
Kaks seina on jäänud piltidele - üks Sirje Tero, teine Rutt Rimmeli jaoks. Sirje Tero lõpetas möödunud aastal Põltsamaa kunstikooli ning temalt on söe- ja pliiatsijoonistusi, guašš- ning õlimaale. Näha saab ka kooli lõputööd, külmast ilmast ja lumehangedest inspireeritud looduspilti. Rutt Rimmel tõi kodunt välja 80ndatel tehtud joonistusi ja kaks õlimaali, peamiselt ajast, mil ta õppis Tartu kunstikooli kaugõppekursustel.
"Nutikad inimesed. Need pole mitte varjatud, vaid mõne puhul koguni kaotatud anded, mida võiks küll rohkem kasutada," leidis raamatukogurahva näituse ülespanemisel abiks olnud Põltsamaa kunstikooli juhataja Ethel Hakkaja.