« Tagasi

Täna algavad raamatukogupäevad

Rutt Rimmel Vooremaa(2007), 20. oktoober, nr. 20, lk. 4.

 

Täna algavad Eestis kümme päeva kestvad raamatukogupäevad, mille juhtmõte „Olgem avatud raamatute rahvas" pärineb president Lennart Meri kõnest Eesti Raamatu Aasta avaüritusel. Samas märkis ta, et avatud raamatud on nagu targa isa jutt oma poegadele ja vendadele ning nagu ema kaitsvad põlved, mille vahel inimene tunneb end julge, tugeva ja rõõmsana.

Raamatukogupäevade ajal saame eriliselt tunnetada seda, kas ja kui vastuvõtlikud me pakutavale kirjasõnale oleme. Korraldavad ju raamatukogud just sel ajal üle Eesti hulgaliselt erinevaid üritusi, kutsumaks inimesi üles „raamatuga kahekõnet pidama".

Raamatukogupäevad kulgevad paljus traditsioonilises rütmis. Eile Keilas toimunud pidulikul avaüritusel kõnelesid Eesti Kirjanike Liidu esimees Karl Martin Sinijärv ning Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu teadur Anne Valmas raamatu olulisest rollist ja mõjust eesti rahvale ning raamatust kui Eesti märgist. Toimus ka iga-aastane raamatukoguhoidjate kirjanduse tundmise võistlus, milles Jõgevamaal on varem ette näidata mitu esikohta ning mitte ühtegi kohta alla neljanda. Võime oma mälumängurite üle tõesti uhked olla, sest võistlejaid on alati palju ning küsimused mitte just kergete killast. Sel aastal esindasid maakonda Ene Karu (maakonna keskraamatukogu), Ene Sööt (Jõgeva linnaraamatukogu) ja Tiina Kull (Adavere raamatukogu), tuues koju

Täna tähistatakse raamatukogudes üle-eestilist ettelugemispäeva, 23. oktoobril eesti raamatu päeva, 25. oktoobril infokirjaoskuse päeva. 30. oktoobril kuulutatakse Valga Kultuuri- ja Huvikeskuses välja iga maakonna selle aasta parim maaraamatukoguhoidja. Jõgevamaal pürib selle tiitli poole Pala raamatukogu juhataja Anu Saul.

Jõgevamaa raamatukogudes kohtuvad raamatukogupäevade raames lugejatega mitmed kirjanikud: 16. oktoobril oli Põltsamaal Virve Osila, 23. oktoobril tuleb Lümatisse Aarne Biin, 24. oktoobril Jõgevale Kerttu Soans. 9. novembril on IV kirjandustuuri raames Jõgeval ja Adaveres Kadri Kõusaar, Tarmo Teder, Hannes Varblane ja Toomas Liiv.

Üritusi toimub maakonnas veelgi: Mustvees loevad luulet kohalikud sõnameistrid ja esitletakse Juta Nõmme luulevihikut, Palal tutvustatakse Põltsamaa autori Ülle Lätte loomingut. Laiuse raamatukogu viib õpilased kirjanduslikule ekskursioonile mööda Vooremaad. Keskraamatukogu lasteosakonnas korraldatakse kirjanduslik pereõhtu „Tubli laps — kes lugema kraps!".


Prominendid laenutajaiks


25. oktoobril sünnib aga uus raamatukogupäevade traditsioon. Ettevõtmine kannab nime "Tuntud inimesed raamatukogus" ning see toob persoonid, kes on seatud meie elu juhtima — maavanemad, linnapead, volikogude esindajad, asutuste juhid — raamatukoguhoidjate asemel laenutusleti taha, kus nad õpivad tundma raamatukogutöö köögipoolt, ent samas saavad ka võimaluse kohtuda ning suhelda lugejatega, jagada oma lugemiselamusi, -eelistusi ja -soovitusi. Ehk saab lugejagi anda oma mõtte edasi inimesele, kelle jutule ta muidu ei söandaks minnagi.

Maakonna keskraamatukogus laenutavad tuleval neljapäeval raamatuid maavanem Aivar Kokk, Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots, linnavolikogu esimees Toivo Kroon, majandusnõunik Maimu Kelder ja kultuurinõunik Kadri Suni, lasteosakonnas lasteaia Mari juhataja Maarit Juhkam.

Jõgeva linnaraamatukogus asendavad laenutajaid Jõgeva linnapea Viktor Svjatõšev, kultuuritöö peaspetsialist Maie Puusepp, Betti Alveri Muuseumi juhataja Toomas Muru, lasteosakonnas lasteaia Rohutirts juhataja Liivi Noodla ning lasteaia Karikakar juhataja Mare Suviste.

Maakonna teistes raamatukogudes on raamatukoguhoidja ametit proovimas Mustvee linnapea Mati Kepp (Mustvee linnaraamatukogus), Pajusi abivallavanem Karmo Eelmäe (Tapiku raamatukogus), Pala vallavanem Jozsef Weinrauch (Lümati raamatukogus), Pala valla kultuuritöö spetsialist Margit Soieva (Pala raamatukogus), Torma vallavanem Riina Kull (Sadala raamatukogus), Palamuse vallavanem Urmas Astel (Palamuse raamatukogus) ja Tabivere abivallavanem Kalev Kurs (Tabivere raamatukogus).


E-teenindusele üle


Jõgeva maakonna kõik rahvaraamatukogud on lõpetamas teavikute sisestamist elektroonilisse andmebaasi RIKS. Järgmisel aastal saame juba rääkida oma raamatukogudest kui täieliku e-teenindusega kultuuriasutustest. Maakonna kõikides raamatukogudes kehtib ühine elektrooniline lugejapilet, võimaldatakse juurdepääsu internetile ning osutatakse lisateenuseid, nagu kopeerimine, printimine, skaneerimine. E-ajastule üleminek on toimunud tänu meie omavalitsusjuhtide tarkadele otsustele, innovaatilisele mõtlemisviisile ja ääretult hoolivale suhtumisele raamatukogudesse. Olles ise laenutaja rollis, saavad nad nüüd oma silmaga näha raamatukoguhoidjate suure töö reaalset tulemust ning hinnata arengutaset, kuhu on jõudnud Jõgevamaa raamatukogundus.

Elamusterikkaid avatud raamatute päevi!