Spungid, kes meeldiksid Pipile

Vaike Käosaar Vooremaa (2007), 13. november, nr. 130, lk. 8.

Astrid Lindgreni 100. sünniaastapäeva eel meisterdasid  Põltsamaa ühisgümnaasiumi algklasside lapsed spunke. Iga laps ikka oma fantaasia järgi, sest selle olevuse täpset kirjeldust ei leidu ju isegi raamatus "Pipi Pikksukk". Näitust erisugustest spunkidest saab praegu näha  Põltsamaal, maakonna keskraamatukogu fuajees.

"Kas sa arvad, et ma ei tunne  spunki ära, kui ma teda ainult näen?" küsis Pipi. "Oled sa elus midagi nii spunkilikku näinud?...  Armas väike spunk," ütles ta õrnalt. "Ma teadsin küll, et ma su lõpuks leian..."

Niimoodi kõnetab Pipi raamatus pika otsimise peale leitud imelist mardika moodi olevust.. Võta siis kinni, milline ta just on. Järelikult tuleb see tegelane lihtsalt välja mõelda. Nii  ongi lapsed teinud. Kelle ettekujutuses on spunk suurem,  kellel väiksem, kellel karvane,  sätendav või sile. Igatahes  saab näitusel näha kõikvõimalikke veidraid, põnevaid ja armsaid putukaid-mutukaid-elukaid. Valmistamiseks on kasutatud väga erinevaid materjale nagu kastanimunad, tammetõrud, käbid, kommipaberid, sokid, lõngatükid, paberist ja papist rääkimata. Eriti toredatele on juurde tekkinud sildid "Pipi lemmik". Näitus kannab nime "Kõige spungilikum mardikas".

Keskraamatukogu lasteosakonna juhataja Nelli Orgmaa sõnul saab spunke näha kogu novembrikuu. Esialgu on need veel väljas fuajees, aga Astrid Lindgreni sünnipäeval 14. novembril viiakse näitus üle saali.  Selle ajani on saalis aga Põltsamaa ühisgümnaasiumi I - VI klasside laste sügisjoonistused. Lasteosakonda seatakse  aga väljapanek Lindgreni raamatutest.