Noorkunstnikud jäädvustavad kodulinna postkaartidele

Ülle Lätte  Vali Uudised (2007), 31. märts, nr. 26, lk. 5.

Eile avati Põltsamaal keskraamatukogu konverentsisaalis Põltsamaa Kunstikooli 6. ja 7. kursuse tööde näitus. Tegu on projektinäitusega „Maalid Põltsamaa kaardile". Näituse teostumise eest seisid kunstikooli juhataja ja õpetaja kunstnik Ethel Hakkaja ning kunstikooli õpetaja ja kunstnik Viive Väljaots.

Kolmapäeva keskpäeval  valitseb konverentsisaalis kevadine meeleolu. Kunstnikud Ethel Hakkaja, Viive Väljaots ja käputäis näitusega maha  saanud kursuslasi on töid  seintele paigutamas.

„Viive on selles ettevõtmises vaieldamatult vaimne  liider," ütleb Ethel näitusele viidates.

„Ei ole mina, ei ole mina,"  vehib õpetaja Viive tõrjuvalt kätega.

Küsin -- kellelt algidee tuli?

„Jumalalt," tuleb Etheli  poolt selgelt ja lihtsait. Noh,  tore, aga kes siis Jumala vahendajaks oli?

„Mina," ütleb Ethel ja kogu seltskond naerab ütlejaga eesotsas nakatavalt. Naer on niisama elurõõmus ja pisut  salapärane nagu seinalt vastu vaatavate Põltsamaa-teemaliste maalide olemus.

Igale lennule oma trükiseprojekt

Tegelikult on asi palju  proosalisem. Ethel selgitab,  et kui kunstikooli esimene lend lõpetas, siis trükiti nende  töödest seinakalender. Kui  möödunud aastal aga lõpetas  kooli 2. lend -praegune 6. kursus, siis nendel polnud  trükiseprojekti. Siis otsustaski Ethel projektinäituse  kasuks, lõppsuuniseks Põltsamaa-teemaliste postkaartide mapp. See oleks Etheli sõnul ka esimeseks maalitud kujul trükiseks Põltsamaast.

„Kuues ja seitsmes kursus moodustasid ühise rühma ja on nüüdseks projektiga tegelenud pool aastat," sõnab Ethel. „Nüüd valitakse näitusetööde hulgast välja paremik, millest trükitakse postkaardid." Kunstnik lisab, et projekti on rahaliselt toetamas Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp ning  kaardimapp läheb trükkimisele Vali Press OÜ trükikojas. Valmistrükised lähevad  laiemale avalikkusele.

Kodulinna teema oli üks raskemaid üldse

Näitus on üleval aprilli lõpuni ja Ethel on kindel, et  selleks ajaks on trükkimisele minev kaardikomplekt kokku pandud. Põltsamaa vaadete maalimisega tegeles 9 noorkunstnikku. Tööde hulgas on õlimaale, on akrüülmaale ning graafilisi töid. Ideest teostuseni kulus päris palju aega. Alguses käidi mööda linna vaatamas, tehti fotosid.

„Sellepärast ei tulnud tänavu lumigi maha, et meil oli osa vaateid veel fotodele jäädvustamata," avaldab Ethel tänavuse lumikatte erakordselt suure hilinemise „põhjuse". Lisaks koguti fotosid ka mujalt juurde, et algmaterjal oleks võimalikult mitmekesisem. Eriliselt tänulik on kunstirahvas  linna fotokunstnikule Väino Valdmannile, kelle fotod on internetis avalikuks kasutamiseks ja mis olid Põltsamaa vaadete jäädvustamisel abivahendeina väga inspireerivad.

Maalimisest oli kordades suurem mõttetöö

Kunstnik ja õpetaja Viive Väljaotsa sõnul oli Põltsamaa teema noortele päris raskeks katsumuseks. Tuli teha tõsist tööd.

„Teema oli väga konkreetne, väga tinglikud võtted keskkonna kajastamisel, kus tuleb omal olla äratuntav. Kuidas leiutada ka väljenduslikke vahendeid, et valmistöö huvitav oleks. Otsisime lisamaterjale juurde nii palju kui  sai, et võimalikult ilmekaid vaateid maalida," räägib Viive. „Kerge see ei olnud,  sest teema tuli igaühel enda jaoks uuesti lahti mõtestada ja tuttavaid motiive kõrvaltvaataja pilguga ja teise nurga alt vaadata, uuesti avastada. See on psühholoogiline kogemus."

Emotsioone jätkus küllaga

Näitust üles pannud tütarlastest noorkunstnikud on väga tagasihoidlikud rääkima. Eva nimetab siiski, et antud teema mõjus esialgu väga ehmatavalt.  Seda enam, et Eva ütleb talle postkaarditeema üldsegi  mitte meeldivat.

,,Alguses mõtlesin, et  aega on. Vahepeal tuli töösse paus. Siis aga äkki ilmnes, et aega enam ei olegi ja läks väga kiireks," räägib Eva.

Kersti nimetab aga, et  teda teema ei ehmatanud,  kuid kuna koolis oli palju  olümpiaadidega tegemist,  läks töö lõpetamine väga  raskeks. Maigile seevastu  meeldis teema väga, kuid  neiu lausub, et pärast  läks jamaks. Koolis oli palju  vaja teha ja kevad tuli ka  peale, maalida nagu enam  ei viitsinudki. Lõppkokkuvõttes võib siiski öelda, et  kõik said vaatamata küllalt  raskele teemale, vaatamata  pingelisele õppetööle koolis ja vägisi sissemurdvale kevadele töödega õigeks ajaks  õnnelikult ja kvaliteetselt  - kui kunsti kohta nii üldse  ütelda võib valmis. Neiud  ütlevad ise ka, et lõpptulemit vaadates on näitus  kena. Vaid ruumi kipub  väheks jääma - seinad on  tihedasti maale täis laotud.  Ehkki ilm on õues kevadine,  mõlgutavad noorkunstnikud juba vaikselt mõtteid  järgmise maaliteema üle.