Oskar Lutsu austatakse ka Põltsamaal

Jaan Lukas Vali Uudised(2007), 12. jaanuar, nr.4, lk. 5.

 

Kui kirjanikuhärra Oskar Luts oleks sündinud Põltsamaal, oleks ehk Toots lasknud puruks mõne siinse maja akna, Tõnisson uputanuks Põltsamaa jõkke saksa-poiste parve, Arno ja Teele jalutanuksid mõnes siinses pargis ja Lible löönuks kella Põltsamaa kirikus. Põltsamaa apteeker pakkunuks punsli eli. Saatuse tahtel on Põltsamaa pidanud kõik need võimalused Palamusele loovutama. Vaatamata sellele oskavad ka siinsed inimesed austada ja armastada vanameister Lutsu, kelle sünnist hiljuti 120 aastat möödus. 

Põltsamaal asuvas Jõgeva Maakonna Keskraamatukogus on kirjaniku 120. sünniaastapäevaks välja pandud näitus "Luts mitme kandi pealt", kus saab vaadata Oskar Lutsu teoseid ja tema elukäiku tutvustavaid fotosid. Fotosid, kus Oskar Luts oleks jäädvustatud Põltsamaal, siiski pole. Tartus asuvast Oskar Lutsu majamuuseumist öeldi, et seda, kas Luts üldse Põltsamaa käinud on, pole täpselt teadagi. 
"Lutsu-teemalist näitust vaadatakse meil päris suure huviga. Seoses kirjaniku sünniaastapäevaga tema raamatute laenamise erilist buumi pole, kuid aeg-ajalt võetakse Lutsu raamatuid ikkagi lugeda - kõige sagedamini ikka „Kevadet", mis on üheks meelisraamatuks ka mulle," ütles raamatukogutöötaja Ave Nurmekivi.
„Kevade" on Lutsu teostest kohustuslik ka kooliõpilastel läbi lugeda. "Lugemishuvilistele lastele pakub "Kevade" lugemine kindlasti palju elamusi. Meie koolist saab aga laenutada ka videokassette „Kevade", „Suve" ja „Sügise" filmidega. Mitmed lapsed kasutavad seda võimalust," rääkis Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õpetaja Karin Heinmann.
"Kui möödunud aastal olid koolis näitemängupäevad, tuli õpilastel mängida ka lühinäidendeid Lutsu Kevade, Nukitsamehe Kapsapea ja följetonide ainetel," märkis ühisgümnaasiumi emakeele õpetaja Külli Solvak.