« Tagasi

Kohtumine kirjanik Aarne Biiniga

Vaike Käosaar Vooremaa(2007), 25. oktoober, nr. 122, lk. 4.

Paarkümmend kirjandushuvilist sai teisipäeval Lümati raamatukogus osa kohtumisest Rakverest pärit kirjaniku Aarne Biiniga. 

Lümati raamatukogu ja MTÜ Kaldapiäskesed korraldasid käsil oleva raamatukogukuu puhul kohalikule rahvale kohtumise kirjanik Aarne Biiniga, kes saabus kohtumisele koos abikaasaga. Kirjanik kõneles oma elust ja enda kirjutatud raamatutest ning sellest, mis kirjutamiseks ainest andnud. Kokku on 1942. aastal sündinud Aarne Biin kirjutanud kuusteist raamatut. Kirjutama hakkas ta küll üsna noores eas, kuid nõukogude ajal tuli vahele pikk paus. Kõige viljakam loomeaeg on aga olnud taasiseseisvunud Eestis, mil Aarne Biinilt on ilmunud mõnel aastal koguni neli raamatut. Nagu kirjanik ise ütles, kirjutab ta peamiselt töö juures. See tähendab, et elektriinsenerina töötades valvekordade ajal, sest valves olles ju magama jääda ei tohi ja aega jääb lihtsalt üle. 

Lümati raamatukogu juhataja Ene Maasiku sõnul Aarne Biin kirjanikuna just laialt tuntud ei ole. "Minu arvates on ta täiesti põhjuseta kõrvale jäänud. Soovitaksin tema raamatuid lugeda küll. Need on huvitavad ja silmaringi avardavad. Vahest arvatakse, et Aarne Biini raamatud on liiga rasked. Tegelikult see päris nii ei ole. Võib-olla on kohati laused liialt pikad ja kahekõnet on suhteliselt vähe, aga kui lugema hakata, siis haarab see tõeliselt kaasa," leiab Ene Maasik. 

Aarne Biini raamatuid iseloomustab enamasti süvitsiminek, seda nii ajalugu kui ka inimsaatusi kujutades ning loodust või paikkonda kirjeldades. Tema loomingusse kuulub nii armastusromaane, dokumentaalmaterjalil põhinevaid ja autobiograafiliste sugemetega teoseid kui ka seikluslikke ja fantaasiat sisaldavaid romaane. 

Viimatine romaan "Linna valitsejad", mis sellel aastal trükist ilmus, kirjeldab seda, mis tänapäeva demokraatia hämarates telgitagustes tegelikult toimub ning millised intriigid selle kõigega kaasas käivad. See romaanivõistlusel kolmanda koha saanud teos kujutab keskealiste edukate väikelinna meeste maailma, kus on nii võimumänge kui ka armulugusid.