Linna tähtsündmused piltidel

Riina Mägi Vooremaa(2007), 16. juuni, nr. 68, lk. 4.

 

Jõgeva vabakutseline fotograaf Johannes Haav avas möödunud nädalal Jõgeva linnaraamatukogu lugemissaalis näituse "Elupulsist Jõgeva linnas". See pole kaugeltki Haava esimene Jõgeva-teemaline näitus. Ja kindlasti mitte ka viimane. 

Kui näituse pealkiri eeldaks ehk ka linna igapäevaelu kajastamist, siis tegelikult meenutavad kakskümmend näitusetööd linna viimase aasta tähtsündmusi: linnapäevi, Alo Mattiiseni mälestustahvli avamist, Kesk-Eesti messi, raudtee Jõgevale jõudmise ümmargust aastapäeva, linna staadioni ja jõuluvana postkontori avamist, jõulurahu väljakuulutamist ning advendiküünalde süütamist. Üks meeleolukas grupipilt lubab vaadata ka Johannes Haava kui fotopäkapiku töömaile: ta jäädvustas nimelt jõulude eel ja järel Jõgeva kultuurikeskuses tegutsenud jõuluvana toa külalisi.

Päkapikuriietes ringitatsamist soliidses eas piltnik siiski oma lemmiktegevuseks ei pea. Parema meelega liigub ta rahva seas ringi just sellena, kes ta iga päev on. Seda enam, et Johannes Haava ilmumine mõnele Jõgeva linna üritusele ja selle usin jäädvustamine ei ärata kelleski enam liigset imestust ega ebatervet uudishimu: et mida ta seal ikka sehkendab ja ega ta äkki mõnd fototabamust kurjasti ära kasuta.

"Pahasti ütlema pole tõesti keegi tulnud, kui ma linnaüritustel pildistan," tõdes Johannes Haav.

Mõnikord saab ta linnapealt ka vihje, et seda või teist üritust võiks pildistada, mõnikord läheb välja päris omal algatusel. Niisama huupi ta enda sõnul ei plõksi, vaid katsub ikka millegi poolest huvitavaid või kõnekaid momente tabada. Kindlasti kõnelevad need pildid rohkem neile, kes  jäädvustatud sündmustel kohal viibinud, ent küllap jätkub vaatamismõnu neilegi, kes osalema ei sattunud. Tugevaim emotsioon, mida väljapanekut vaadates tuntakse, on arvatavasti äratundmisrõõm.

Sellest, kuipalju tal Jõgeva linna ja seal toimunud sündmuste teemalist fotomaterjali võiks aastate jooksul kogunenud olla, pole Johannes Haaval endalgi õiget ülevaadet. Igatahes on seda palju ja see muutub üha väärtuslikumaks kui killuke talletatud ajalugu. Valiku värskemaid pilte on ta püüdnud igal aastal linna päevadeks välja panna. Tänavu jäi näitus natuke hilisemale ajale, sest linna päevade paiku oli raamatukogus üleval veel kuue emme vahva lapsepildinäitus, mille koostamisel Johannes Haav n-ö tehnilise toena abiks oli.

 Johannese enda näitus jääb raamatukogu lugemissaali üles vähemalt paariks kuuks.

"Kui nahk ikka toores seisab, küllap ma teen siis selliseid näitusi edaspidigi," lubas piltnik talle omasel muhedal moel.