« Tagasi

Noor kunstnik Maigi Omler kinkis raamatukogule maali

Raivo Feldman  Vali Uudised(2006), 1. november, nr. 84, lk. 1.

Plasma Kunstikool teeb väga tänuväärset ja head tööd. Heal tasemel traditsiooniline kunstiõpe võimaldab kunstiandega noorel inimesel ennast ja oma mõtteid läbi kunstiloomingu kaunilt väljendada ja iseendale ning ka teistele inimestele rõõmu valmistada. Mõtteid ja ideid võib ju inimesel palju olla, kuid kui inimene neid kauniIt väljendada ei suuda, oleme kõik sellevõrra vaesemad.

Noorkunstnik Maigi Omler kinkis Jõgeva Maakonna Keskraamatukogule maali "Madin", mis leidis oma koha raamatukogu fuajees. Maigi Omler ise on Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õpilane, kes kevadel lõpetas edukalt Põltsamaa Kunstikooli. Pidulikul kinkimise üritusel osalesid ja ütlesid kauneid sõnu ning kinkisid lilli Põltsamaa linna haridusja kultuurinõunik, Jõgeva Maakonna Keskraamatukogu direktriss, Kunstikooli õpetajad, õpilased ja Maigi sõbrannad. Omal kohal olid ka puuviljad, mis haakusid hästi maalil kujutatuga.

 

Maal sobib raamatukogusse

 

Noorkunstnikud ei ole varem raamatukogule oma töid kinkinud. Seetõttu oli raamatukogu direktriss väga rõõmus noorkunstniku poolt kingitud kauni maali üle, mida nüüdsest saavad nautida kõik raamatukogu külastajad. Kuigi raamatukogu on vaimne asutus, on seal siiski ka küllaltki palju kuiva sisuga majandusalaseid raamatuid või lihtsalt kurja sisuga raamatuid, mille tasakaalustajaks maalikunst väga hästi sobib.

Kõik raamatukogu külastajad, kes sisenedes viitsivad vasakule fuajee seinale vaadata, saavad nüüdsest ühe meeldiva kunstielamuse võrra rikkamaks.

 

"Madin" ongi madin

 

Kunstiteost võib nautida mitmeti. Emotsioone pakub juba ainuüksi värvide mäng, kuid kui me teame kunstniku mõtteid ja motiive, saame kunstiteosest kindlasti võimsama elamuse.

Maal "Madin" on silmale kaunis ja vaimselt sügava sisuga kunstiteos, mille sisust andis ammendava ülevaate Maigi ise. "Mul läks kaua aega selle töö sisu ja vormi väljamõtlemisega. Me näeme iga päev palju inimesi, kes tunduvad kõik ühesugused ja igavad. Ei julgeta üksteisest millegagi erineda. Liiga vähe on inimesi, kes julgevad erinedaja olla hoopis teistsugused. Maalil on palju kirevaid puuvilju, kuid neil on mure, sest keegi soovib, et nad hallitaksid. See keegi on "hall mass", kelle moodustavad igavad, värvitud ja kuivad noored. Ka hallid hallitajad soovivad südamesopis olla värvilised, kuid nad ei julge. Sellepärast tahavadki hallid, et kogu maailm oleks hallitanud, sest sellises maailmas saaksid nad olla rahulikult hallid. Värvilised tegelased soovivad põgeneda, sest hall mass kipub neid ründama ja nende seas tekib paanika. Osad neist ei suuda otsustada, kuhu minna ja seetõttu liiguvad nad täiesti vales suunas. Enamus värvilistest aga taipab, et pääseteeks on üleval asuv viinamarjakobar. Et maailm jääks ikka helesiniseks ja pääseks hallitamisest, peavad nad hoidma kokku. Nad on koondunud ühise eesmärgi nimel. Et mitte "hallile massile" jalgu jääda, peavad nad olema ümmargused ja kiiresti veerema," rääkis Maigi Omler maali sügavamast sisust ja mõttest.