« Tagasi

Lasteraamatupäeval tutvusid lapsed Ülle Lättega

Piret Põldre Vali Uudised(2006), 7. aprill, nr. 27, lk. 4.

 

5. aprillil tähistas Põltsamaa lasteraamatukogu lasteraamatupäeva ja tegi teatavaks üle-eestilise VII Nukitsa konkursi tulemused. Väikeste lugejatega kohtus meie oma linna lastekirjanik Ülle Lätte.

Lasteraamatupäeval täitus raamatukogu rõõmsa elevuse ja laste sagimisega. Pidulikule tähistamisele oli kutsutud ligi viiskümmend last, kes valiti välja loosiga "Nukitsa konkursi" hääletussedeli täitjate hulgast.

Lasteosakonna juhataja Nelli Orgma rääkis Lasteraamatupäeva traditsioonist Hans Christian Anderseni sünnipäeval 2. aprillil, mis tänavu langes pühapäevale. Ning kuna aprilli alguspäevil on kokkuvõtete tegemise aeg ka iga kahe aasta järel toimuva "Nukitsa konkursi" tulemuste kohta, oli põhjust tähistamiseks kohe topelt.

Laupäeval, 1. aprillil toimunud üle-eestilisel lõpuüritusel Tallinna Raekojas tunnustati laste poolt valitud paremate raamatute autoreid, kus osales ka meie maakonnast 9 last.

Üks mõte kasvab teiseni

Põltsamaa linna juubeliaasta tähistamiseks on lasteraamatukogus näitus Põltsamaaga seotud lastekirjanikest. Nende hulgas ka lastele toredaid raamatuid kirjutanud meie oma linna luuletaja, kirjanik ja ajakirjanik Ülle Lätte, kes oligi Lasteraamatupäeva külaline. Küsimusele, miks ta üldse kirjutab, said lapsed vastuse: "Luuletusi kirjutan lapsest saadik. Hiljem, töötades ajalehe juures, kirjutasin Vali Uudiste Lastelisa jaoks lugusid. Ühel hetkel hakkas peas mõte keerlema ja toonase peatoimetaja Rein Viru õhutusel hakkas juhuslikele jutukestele aina lisa tulema. Nõnda sündis minu esimene raamat lastele "Jutud väikesele sõbrale", mis on ka minu enda küljendatud. Kolleegid julgustasid mind üha uuesti ja uuesti kirjutama, üks mõte viis teiseni ja esimene raamat järgmisteni".

Kirjutab lastele naljakaid õpetusjutte

Kui luuletajana on Ülle rundlik ja kohati valuline, siis lastele kirjutatu on vastupidiselt kelmikas ja muhe, aga väga teravate kujunditega. Ülle jutud pole pelgalt meelelahutus, vaid omapärase tarkuseivaga: jonnist, ei tahast, isekusest, sõnakuulmatusest, valetamisest jm. Meie endi igapäevaelu, fantaasiat tõestisündinuga segades, nali pisaratega pooleks - nii põimuvad lastekirjanik Lätte jutud õpetuseks, kuidas elu, inimesi ja loomi veidi teistmoodi pilguga vaadata.

Viimasele raamatule on tulemas järg

Usinad raamatusõbrad Katrin Soo, Maarika Jürgenson ja Kaspar Kallasmaa etendasid Nelli Orgma juhendamisel nimiloo raamatust "Kui Reedu-vanaema vanai~aga tülli läks". Ning nagu Ulle lugude puhul ikka kõneles see jonnist ja mitte ainult väikeste, vaid ka suurte inimeste omast. Mis on otsekui nagu nakkushaigus - ühelt inimeselt teisele ja aina edasi.

Noorte lugejate rõõmuks esitas Ülle Lätte uusi avaldamata lugusid juba osade tuttavate tegelastega sama raamatu järjest. Kate sai saladuseIt kergitatud, nüüd jääb üle valmis teost oodata.

Piduliku ürituse lõpetuseks kinkisid lahked lasteraamatukogutädid igale kohaletulnule väikese meene ning üheskoos söödi torti ja joodi morssi.

Järgmine Lasteraamatupäev on ühe aasta ja Nukitsa konkurss kahe aasta pärast.