« Tagasi

Kohtumine Erik Tohvriga (Erik Laansalu osavõtul)

Siiri Õunap  Vali Uudised(2006), 29. september, nr. 75, lk. 5.

 

"Laansalu kuuleb," kostus telefonist, kui helistasin Vihterpallu kirjanik Erik Tohvrile, et paluda teda kohtumisõhtule Põltsamaa raamatukokku.

Paraku selgus, et viimastel aastatel eesti menukirjanike hulka tõusnud Erik Tohvri kalendermärkmikus on vaba aega pea võimatu leida, sest kohtumisi lugejatega on kokku lepitud hulgaliselt, mõnele päevale suisa mitu. Tartumaa, Pärnumaa, Viljandimaa ... - kirjanik on oodatud külaline üle kogu Eesti. Samas on hämmastav tema produktiivsus raamatute kirjutamisel - aastatel 2001-2006 on ilmunud 14(!) romaani.

Kes siis on see veidi salapärane Erik Tohvri ning milles peitub tema edu võti?

Kodanikunimega Hans Erik Laansalu on sündinud 1933.a. Rakveres, õppinud elektriinseneriks, töötanud sel alal terve elu.

Ta on meenutanud, et oma esimesed mälestused pani ta kirja 8-aastaselt "otseselt Lutsust inspireeritult". Tema sulest on ilmunud arvukalt kuuldemänge (neist Eesti Raadios on lavastatud 12), humoreske, novelle, stsenaariumi mängufilmile "Pihlakaväravad".

Jäänud pensionile, otsustas ta hakata raamatuid kirjutama Erik Tohvri nime all, sest ta leidis, et "tuleks teha uus algus uue nimega". Astutud samm osutus õigeks - 2001.a. ilmunud autobiograafilist romaani "Majad jõe ääres" saatis lugejate suur edu.

Tohvri nime on ta selgitanud ise aga nii: "Ega see olegi pseudonüüm, vaid minu neiupõlvenimi. Selle nime all olen sündinud." Laansalu on tegelikult kirjaniku vanaisa nimi, kes teda kasvatas.

Kirjanik jagab oma raamatud ise kahte lehte: ühed need, kus on jutt päris inimestest, tema sugulastest ja lähedastest, teised on puhtalt tehistegelased. Millega siis ikkagi kirjanik võlub?

Esiteks -lihtsusega. Tema raamatud on kirjutatud ladusas dialoogis, kangelasteks on inimlikud ja värvikad tegelased, üldjuhul eakamad inimesed.

Teiseks - positiivsusega. Eestlastes maad võtvat depressiivsust aitavad need peletada kindlasti.

Kolmandaks - oskusega panna lugejad kaasa tundma ja elama. On öeldud, et E.Tohvri on Eestis ainuke, tänu kellele saame teada, mida tunnevad ja kuidas elavad lihtsad inimesed.

Oma raamatute lugejatena on ta ise näinud eelkõige keskealist ja vanemat põlvkonda.

Selline siis saigi esialgne visand kirjanikust, kes oma ülitihedas töö ja kohtumiste ajakavas leidis siiski "augu", et tulla 9. oktoobril kell 18.00 kohtuma Põltsamaa lugejatega. Siinkohal olgu mainitud, et kahe viimase aasta statistika põhjal on Erik Tohvri eesti loetavaim autor Põltsamaa raamatukogus, kelle raamatute lugemiseks tuleb tihtipeale pikkades järjekordadeski oodata.

Portree Erik Tohvrist saab aga kindlasti palju värvikam, kui ta ise sellesse 9. oktoobril värve lisab.