« Tagasi

Milline päkapikk tuleb lapsele Aafrikas?

Piret Põldre  Vali Uudised (2005) 9. detsember, lk. 4.

Teisipäeval, 6. detsembril käis Põltsamaa lasteraamatukogus külas rühm "Mari" lasteaia mudilasi. Tutvust tehti päkapikualase lastekirjandusega ja päkapikudki põikasid kommidega lasteraamatukogusse.

Detsember on laste jaoks eriline kuu, sest siis hakkavad käima päkapikud. Mari Saat kirjutab oma raamatus "Päkapikuõpetus'', et näinud pole neid pisikesi askeldajaid keegi, sest päkapikud käivad salaja. Mõnede arvates pole päkapikke olemas, kuna neid pole näha. Selle põhjal võiks väita, et ka õhku pole olemas, sest õhku ei näe samuti keegi, aga me saame seda hingata. Ning lapsed ju leiavad advendiajal oma sussidest komme, banaane, kohukesi, šokolaadi, kõrrejooke jm.

Piparkoogitainas on parem kui piparkook

Kristi Kindeli raamatus "Askeldused päkapikumajas" on kirjutatud, et päkapikkude tegemisi on igasuguseid: on vaja posti tuua, kingitusi meisterdada, piparkooke küpsetada jne, jne. Jõulukuiste askeldajate meelest on kõige parem lõhn piparkoogilõhn ja väga hea on piparkoogitainast näpuga mekkimas käia.

Sellega on "Mari" lapsed üksmeelselt nõus, et piparkoogitainas maitseb paremini kui valmis piparkook.

Unepäkapikk puistab liiva

Valdo Jahilo "Päkapikud meie ümber" räägib kirjust päkapikuperest, kus on esindatud metsapäkapikk ja kommikallur, lumepäkapikk ja unepäkapikk jpt, ei puudu isegi hästi puhtaks pestud päkapikk. Unepäkapiku tegemisi on iga laps tähele pannud: "Mõnikord paneb unepäkapikk nii palju uneliiva, et hommikul ei saa õigel ajal silmi lahti." Mida teeb kommikallur ja kuidas ta õiged sussid üles leiab, tuleb raamatust ise järgi uurida.

Isa sussi passib vorsti- võileib

Ka täiskasvanud ootavad päkapikke, aga enamasti tuleb neil üksnes lapse rõõmule kaasa elada. Svea Talving kirjutab oma raamatus "24 päkapikujuttu", kuidas isa suured sussid aknal tegid päkapiku algul nõutuks, aga viimaks passis sussidesse teemoonaks kaasa võetud vorstivõileib.

Päkapikud käivad ka Aafrikas

Aga millised päkapikud käivad mustanahalistel lastel ja mida neile viiakse, seda teab ilmselt kõige paremini tuul, kes käib kõikjal ja jõuab igale poole. Tema teab ka seda, et salmide õppimise aeg on käes. Erika Esopi jõulusalmiraamat "Jõulusoov" jt vahvad luuletuste raamatud ootavad lasteraamatukogus väikesi, usinaid lugejaid ja luuletuste õppijaid. Sest päkapikk piilub akna taga ...