« Tagasi

"Presidendi võrkpallitreener" jõuab raamatukogudesse

Andres Loorand Vooremaa(2005), 15. detsember, nr. 145, lk. 3.

 

Eile esitlesid Raimund ja Aivar Kokk Põltsamaa Raamatukogus äsjailmunud raamatut "Presidendi võrkpallitreener" ning kinkisid raamatu kõigile Jõgevamaa raamatukogudele. 


Maakonna kõigi 30 raamatukogu fond täienes eile "Presidendi võrkpallitreeneri" esindusliku köitega. Raamatu nimikangelane Raimund ja väljaandja Aivar Kokk ning koostaja Jaan Lukas rääkisid Põltsamaa Raamatukogu saali kokku tulnud raamatukoguhoidjatele põgusalt raamatu sünniloost. Raimund Koka mõnus huumor tekitas hea meeleolu. 

Pealkirja pakkus president

Raamatu pealkirja pakkus välja president Arnold Rüütel, kui Aivar Kokk tänavu kevadel rääkis talle ideest panna oma isa Raimundi pikk ja sisutihe elutee kaante vahele.

Sügisel 90. juubelit pidanud Raimund Kokk töötas 1950. aastatel Jäneda põllumajandustehnikumi kehalise kasvatuse õpetajana ning oli sel ajal võrkpallitreeneriks ka tänasele Eesti presidendile, kes tehnikumi õppima asus. Võrkpallivõistkond mängis edukalt. Raimund Kokk hindas Rüütlit võimekaks sportlaseks, kellele eriti hästi sobis võrkpall.

"Raimund Koka pikk elutöö spordielu edendajana ja võistluste vedajana on märkimisväärne. Ta on olnud lipukandja: aastakümneid haarav eeskuju nii organisaatorina kui ka spordibaaside innuka rajaja ja õpetajana," ütleb Arnold Rüütel raamatu eessõnas. "Minulegi sai osaks õnn teda tundma õppida, tema innustamisel võrkpalli mängida ning sportimisest vaimustust tunda."

Aivar Koka sõnul harrastab president nüüdki iga päev sporti, visiitidel ja ringkäikudel on märksa noorematelgi inimestel raske temaga sammu pidada.

Tunnustades raamatutegijate tööd, märkis Raimund Kokk, et kerge polnud temalgi, sest pikk elulugu oli vaja meelde tuletada.

Ta sündis 1915 Järvamaal Ambla vallas, hiljem elas Jänedal. Pärast Tallinna kehakultuuritehnikumi lõpetamist määrati ta 1949. aastal Jõgeva Maakonna TSN TK kehakultuuri- ja spordikomitee esimeheks. Aastast 1962 kuni pensionile jäämiseni 1987. aastal oli ta praeguse Luua metsandustehnikumi kehalise kasvatuse õpetaja. Tema eestvõttel valminud staadion oli toona kutseõppeasutuste staadionidest kaasaegseim.

Raamatutesari jätkub

Sport ja muusika on Raimundi elus väga tähtsad olnud. Kust spordipisik külge hakkas, seda grand old man täpselt öelda ei oska, kuid juba teismelise noormehena hakkas ta Jänedal spordivõitlusi organiseerima ja sportimist propageerima. 

Ehkki muusikat Raimund õppinud ei ole, tuntakse teda laialt ka pillimehena. "Mängin mälu järgi," muheleb mees, kellel paljudel raamatus kasutatud fotodel akordion süles. Musikaalsuse on ta ka poegadele edasi andnud.

Raamatu esimeses pooles meenutab Raimund Kokk oma mitmeid eluperioode, teises osas saavad sõna temaga kokku puutunud inimesed. Raamatu koostaja Jaan Lukas kohtus paljude Raimundi sõprade ja tuttavatega. Tegemist pole pelgalt mälestustekoguga, kogumik sisaldab rohkesti kommentaare, sellest õhkub ka oma aja mentaliteeti.

Raamatu väljaandjad on Aivar Kokk ja MTÜ Jõgevamaa Äriklubi, toimetaja Tiit Lääne, väljaandmist toetasid Eesti Kultuurkapital, Jõgeva vald, Palamuse vald, EMSL Jõud ning AS Kesk-Eesti Ärikeskus. Raamatu tiraa˛ on 500.

"See oli meil esimene kirjastusprojekt, sarja jätkuks tulevad järgmistel aastatel uued raamatud Jõgevamaale olulistest inimestest," paotas Aivar Kokk tulevikuplaanide ust. "Uuel aastal tahame üllitada kogumiku Jõgevamaa põllumeestest läbi aegade. Läbirääkimised toetajatega käivad. Raamatu väljaandmine on kallis. Edaspidigi püüame igal aastal vähemalt ühe raamatu kaante vahele saada."

Alates tänasest on "Presidendi võrkpallitreener" müügil ka Jõgeva ainsas raamatupoes.